Skażona żywność i przedmioty użytkowe
Główny Inspektorat Sanitarny regularnie informuje obywateli o toksycznych produktach. Ostrzeżenia GIS dotyczą m.in. obecności kawałków plastiku, metalu czy szkła w jedzeniu; a także skażenia produktów spożywczych groźnymi dla zdrowia wirusami i bakteriami, np. wirus WZW typu A wywołującego zapalenie wątroby, salmonella czy E. Coli (pałeczka okrężnicy).
Mogą to być również alergeny, które pojawiają się w produktach spożywczych w wyniku niedopatrzenia przy produkcji w fabrykach - taka sytuacja może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia osób, które są uczulone na dany składnik, a spożyją produkt nie wiedząc, że go zawiera.
Ze sklepów na podstawie decyzji GIS wycofywane są też przedmioty, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością, a z których do jedzenia przenikają szkodliwe, najczęściej rakotwórcze substancje.
Czy można oddać wycofane towary i żywność?
Sklepy mają obowiązek wycofać skażone partie towaru ze swoich półek. W komunikatach GIS znajdują się też informacje, jeśli sklep zwraca pieniądze za zakupiony, a wadliwy towar. Sieci handlowe zobowiązane są również do ostrzegania klientów przed spożywaniem takich produktów.
Najnowsze ostrzeżenia GIS o wycofanych towarach
Teraz GIS wydał aktualne ostrzeżenia o szkodliwych i toksycznych dla zdrowia produktach spożywczych oraz przedmiotach mających kontakt z żywnością. Koniecznie sprawdź, czy masz w domu skażony i niebezpieczny towar i wyrzuć go! Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej - w galerii.
Zobacz także to:
► Te znaki zodiaku czekają duże zmiany w życiu w lipcu! Im wróżka przepowiada kasę i miłość!
► Te urządzenia w domu pożerają najwięcej prądu - tabela 2024. Tyle kosztuje korzystanie z tych sprzętów