Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia
W wiadomościach jakie otrzymują mieszkańcy Grudziądza czytamy: "Dla osób przebywających w Grudziądzu w Województwie Kujawsko - Pomorskiem. Uwaga! Dnia 11.11 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".
O tym, że jakość powietrza w Grudziądzu jest zła mówi się od lat. Głównym powodem jest to, że wciąż zwłaszcza na Starówce w większości kamienic są "kopciuchy". Dotąd, by likwidować piece działał poprzedni zarząd MPGN-u, z ówczesnym prezesem Zenonem Różyckim, który pozyskał dofinansowania w programu "KAWKA" na demontaż "kopciuchów" i podłączanie lokali komunalnych ze starego zasobu do ekologicznych źródeł ogrzewania. Udało się wówczas zlikwidować kilkaset pieców kaflowych.
Jakoś powietrza w kilku punktach Grudziądza na bieżąco można sprawdzić: TUTAJ
Pełnomocnik prezydenta Grudziądza ds. jakości powietrza zarabia 7 tys. zł
Obecny prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski - by poprawić ten obszar funkcjonowania miasta w 2020 roku powołał zespół antysmogowy, który opracował program redukcji zanieczyszczeń powietrza w mieście, a niedawno został powołany pełnomocnik ds. jakości powietrza. Jest nim Andrzej Surma, pracownik OPECu. Ma zająć się koordynowaniem wszelkich działań związanych z jakością powietrza, a podejmowanych przez miasto oraz spólki komunalne. Wynagrodzenie pełnomocnika ds. jakości powietrza to 7 tys. zł brutto miesięcznie.
