MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alkomaty stracą legalizację?

(wom)
Fot.mmszczecin.pl
Policyjne statystyki są bardzo dobre - pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz mniej.

Tyle że ci pijani już niedługo przed sądem będą mogli dowodzić, że... nie pili.

24 stycznia wchodzą w życie przepisy, które nie będą juz nakazywać Głównemu Urzędowi Miar wydawania tzw. legalizacji na alkotesty - policyjne urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Zamiast legalizacji prawo wprowadza "wzorcowanie" - wyjaśnia departament regulacji gospodarczych Ministerstwa Gospodarki.

Co w praktyce oznacza zmiana "legalizacji" na "wzorcowanie"? Dotychczas za rzetelność wskazań alkotestów odpowiadało państwo. Teraz to się zmieni, bo "wzorcowanie" alkotestu to wydanie zaświadczenia przez uprawnione, ale prywatne laboratoria.

Problem jest w tym, że jeszcze nikt nie wie, czy policja będzie miała obowiązek wzorcowania alkomatów. Jeżeli tak się stanie, wkrótce przestaną być ważne atesty Głównego Urzędu Miar, bo... zmiany w przepisach nie są jeszcze przygotowane.
Po 24 stycznia może się więc okazać, że dowody na pijanych kierowców dostarczane przez policję do szybkich sądów nie będą przez nie rozpatrywane. Jeden z bydgoskich sędziów mówi, że to kolejny przykład na bałagan prawny w państwie.

- Trudno powiedzieć, jak będą orzekać sądy, jeżeli dowodem będzie badanie alkotestem bez legalizacji - mówi. - Z drugiej strony nie sadzę, żeby sama policja nie wycofała tych urządzeń i korzystała z tych, którym legalizacja jeszcze się nie skończyła. Alkotestów będzie mniej, ale będą.

Policja nie złamie prawa
Jaka jest sytuacja z alkomatami w województwie - nie udało nam się ustalić. Dowiedzieliśmy się jedynie, że rzecznicy prasowi mniejszych komend dostali polecenie nieudzielania informacji na ten temat. Odsyłano nas do komendy głównej w Warszawie. Podkomisarz Krzysztof Hajdas z zespołu prasowego komendy głównej zapewnił jedynie, że policja będzie postępować zgodnie z prawem.

Mniej pijanych
Policja chwali się, że pijanych kierowców na polskich drogach jest coraz mniej. Rzeczywiście - w porównaniu z 2006 rokiem w kraju policjanci zatrzymali ich o 41 846 mniej.

Podobnie było w województwie - rok 2007 to 6 800 pijanych za kółkiem. Rok wcześniej było ich więcej - ponad 7 600 przypadków.
Zdania na temat przyczyn spadku liczby są podzielone. Niektórzy twierdzą, że to zasługa sądów 24-godzinnych, inni - że to efekt braku policyjnych patroli, które zamiast kontrolować ruch na drodze, zajmują się dostarczaniem pijanych kierowców do sądów lub izb wytrzeźwień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska