https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ameryka? Zazdrość? Maślanka? Decydują, czy te nazwy wsi zostaną

Małgorzata Goździalska
pixabay.com
W gminie Lubień Kujawski dobiegają końca konsultacje w sprawie zmiany lub zniesienia niektórych urzędowych nazw miejscowości. Chodzi o te, które znajdują się w spisie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale od dawna nie były i nie są używane. Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

 - To między innymi takie nazwy jak Borek, Ameryka, Jadwigowo, Maślanka, Zazdrość, których używano jeszcze przed drugą wojną światową - mówi Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kuj. -  Po wojnie obszary tych miejscowości nie były geograficznie ustalone. Nie były również wpisywane do dowodów osobistych. I przez lata nie były używane. I takie nazwy chcemy wykreślić  ze spisu, który jest w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.    

 

Do zmiany pójdą także nazwy miejscowości, które  inaczej są zapisane w dokumencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a inaczej w dokumentach gminy Lubień Kujawski. I pisownia tych nazw ma być także przy tej okazji uporządkowana. Dotyczy to na przykład nazwy miejscowości Nowe Gagowy. - W spisie MSWiA znajdujemy nazwę Gagowy Nowe, podczas gdy u nas mamy wpisane Nowe Gagowy - mówi burmistrz Wiliński. 

 

Polecamy również: Przez Krzywe Kolano do Grzecznej Panny. To najdziwniejsze nazwy wsi

 

Podobnie uporządkowania wymaga pisownia miejscowości Krzewie II, która w wykazie zapisana  jest jako Krzewie Drugie.  

 

Dlaczego uporządkowanie nazewnictwa jest ważne? Bo ten bałagan w dokumentach powoduje, że czasami  są kłopoty przy staraniach  o fundusze unijne. Były też sygnały od rolników, że mają problemy z uzyskaniem dopłat unijnych. Co władze gminy zrobią po zakończeniu konsultacji (dziś ostatni dzień, 19.10)? - Będziemy wnioskować do ministerstwa o zmianę nazw - mówi burmistrz Wiliński. 

 

Lubień Kuj. nie jest pierwszą gminą w powiecie włocławskim, która zabrała się za  porządkowanie nazw miejscowości. W ubiegłym roku konsultacje były przeprowadzone między innymi  w gminie Baruchowo. Dotyczyły one między innymi  zniesienia nazw miejscowości:  Baruchówek, Kretki, Młynik, Budziska, Kociołek, Kontrowers, Krzyżówki, Trępki,  Budy Kłócieńskie, Cieślikowo, Skrzyneczki, Patróweczek, Pieńki Patrowskie i  Zdanówek.  Efekt tych konsultacji? To między innymi  zmiana miejscowości Kłótno na Kłotno. Jak powiedział wójt Stanisław Sadowski, ta ostatnia forma stanie się obowiązującą od

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska