Jak podaje wp.pl do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wpłynęła petycja obywatelska złożona przez właścicieli sieci aptek Velisure o ponowne przebadanie i wycofanie ze sprzedaży leków z metforminą.
2 marca 2020 Valisure przetestował i wykrył wysoki poziom N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w określonych partiach metforminy, leku na receptę stosowanego do kontrolowania wysokiego poziomu cukru we krwi u dorosłych i młodzieży z cukrzycą typu 2.
Analiza Valisure dotycząca 22 firm sprzedających metforminę i łącznie 38 partii ujawniła 16 partii i 11 firm, w których wykryto poziomy NDMA powyżej 96 nanogramów (ng) dziennego dopuszczalnego limitu spożycia. Kilka partii zawierało ponad 10-krotność dziennego dopuszczalnego limitu spożycia i istniała znaczna zmienność między partiami, nawet w obrębie jednej firmy. Odkrycia te podkreślają znaczenie analizy chemicznej na poziomie partii i konieczność skutecznego monitorowania jakości leków.
Valisure to amerykańska apteka, która jako pierwsza i do tej pory jedyna w tym kraju, bada każdą partię trafiających do niej leków. Firma może to robić dzięki nowoczesnemu laboratorium. Valisure wykryło obecność rakotwórczej N-nitrozodimetylenoaminy w lekach z ranitydyną w ubiegłym roku.
Agencja ds. Żywności i Leków przekonuje, że w żadnym leku zawierającym metforminę nie stwierdzono przekroczenia granicy dziennego spożycia NDMA wynoszącej 0,096 µg. Choć dochodzenie w sprawie zanieczyszczenia leków nadal trwa, FDA nie zdecydowało się na wycofanie ze sprzedaży preparatów dla cukrzyków, powołując się na opinię ekspertów. (za wp.pl)
Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat mówi się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę.
W Polsce metforminę przyjmuje około 1,8 miliona osób chorych na cukrzycę. Do tego zażywają ją również pacjentki, które leczą zespół policystycznych jajników.
- Pacjenci, którzy przyjmowali metforminę ewidentnie mają korzyści zdrowotne, pomimo śladowych ilości substancji, które znajdowały się w tym leku. Rekomendacje na teraz są takie, że pacjent odniesie większe korzyści przyjmując ten lek nadal. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia - wyjaśniał w grudniu 2019 roku minister Łukasz Szumowski.
