Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel do chełmnian o materialną pomoc dla Ukraińców

Monika Smól
Monika Smól
W jaki sposób miasto i gminy powiatu chełmińskiego są gotowe pomóc Ukraińcom uciekającym przed wojną?
W jaki sposób miasto i gminy powiatu chełmińskiego są gotowe pomóc Ukraińcom uciekającym przed wojną? Rafał Przybylski
Jaką pomoc gminy powiatu chełmińskiego mogą zaoferować uciekającym przed wojną Ukraińcom?
od 16 lat

Na sesji Rady Miasta Chełmna (16.02.2022) burmistrz Artur Mikiewicz poinformował o tym, że wysłał do włodarza miasta Kaniowa na Ukrainie list, w którym zadeklarował gotowość pomocy.

- Chcę oświadczyć, że Chełmno, jako partner miasta, jest gotowy udzielić pomocy w miarę swoich możliwości - o takiej deklaracji złożonej burmistrzowi partnerskiego miasta Kaniów na Ukrainie mówił podczas sesji burmistrz.

Zapytaliśmy - między innymi o to, w czym, jak, w jakim zakresie ma możliwość pomóc Chełmno Ukraińcom? Czy np. jest miejsce, w którym byłaby możliwość przyjęcia, zakwaterowania uchodźców? I choć o złożonej deklaracji burmistrz mówił 16 lutego, my o szczegóły zapytaliśmy 21 lutego to do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

A nas interesuje, co - poza wysłaniem listu do Kaniowa i wyjściem na rynek z flagą Ukrainy, władze Chełmna mogą zaoferować Ukraińcom - już teraz faktycznie będącym w stanie wojny i uciekającym ze swojego kraju? Jakie ma możliwości lokalowe i finansowe miasto Chełmno, by przyjąć osoby uciekające przed konfliktem zbrojnym?

Dziś o tym - ilu uchodźców z Ukrainy mogą przyjąć samorządy powiatu chełmińskiego, pytał wojewoda kujawsko-pomorski podczas wideokonferencji.

- Mamy blisko setkę miejsc dla uchodźców w hali sportowej, świetlicach - mówi Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. - Natomiast jeśli chodzi o mieszkania, w których uchodźcy mogliby zamieszkać na dłużej lub na zawsze, to my takich na terenie gminy Unisław nie posiadamy. Te, które mamy - trafiają do mieszkańców. Tak było np. z pięcioma mieszkaniami od Krajowej Spółki Cukrowej. Otrzymuję również sygnały od mieszkańców Unisławia, że są gotowi przyjąć wojennych uchodźców pod swój dach.

- Niestety, nie mamy w gminie mieszkań dla osób opuszczających Ukrainę - mówi Arkadiusz Stefaniak, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Jedyne miejsca to agroturystyka, która jest już zajęta przez Ukraińców - pracowników Adriany. Zostają takie miejsca jak szkoły - ale to tylko tymczasowe rozwiązania.

Wójt gminy Chełmno również do zaoferowania ma miejsca w agroturystyce.

- Tylko gospodarstwa agroturystyczne, które deklarują pomoc - mówi Krzysztof Wypij. - Tam schronienie znaleźć może kilkanaście osób.

Wójt gminy Lisewo mówi, że liczy na wsparcie mieszkańców.

- Jako gmina niewiele mamy możliwości, ponieważ nie posiadamy wolnych mieszkań - mówi Jakub Kochowicz. - Jednak jak zwykle nie zawodzą mieszkańcy gminy. Dziś na przykład odebrałem telefon od mieszkańca, który deklaruje, że może udostępnić lokal, w którym - po drobnym remoncie - mogłoby zamieszkać 5-6 osób. Jako gmina możemy udostępnić salę gimnastyczną, świetlicę. Wierzę jednak w ludzi iw to, że pomogliby uchodźcom.

Gmina Papowo Biskupie również nie dysponuje wolnymi mieszkaniami.

- Udostępnić możemy świetlice, ale tam niema prysznicy i salę gimnastyczną z węzłem sanitarnym - mówi Andrzej Zieliński, wójt gminy Papowo Biskupie.

Jak mówią wójtowie, władze Chełmna zadeklarowały, że udostępnią Ośrodek Nad Jeziorem Starogrodzkim. Starosta wskazywał też internat ZS CKZ w Grubnie.

Władze Chełmna liczą natomiast na wsparcie mieszkańców miasta dla Ukraińców, którzy wciąż przebywają s swoim kraju - w partnerskim mieście Kaniowie.

- Nasi przyjaciele z partnerskiego Kaniowa poprosili nas o materialne wsparcie, dlatego od poniedziałku (28.02) do środy (2.03) w kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 będzie można składać materiały potrzebne dla społeczności na Ukrainie - informuje Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Chełmna. - Potrzeby są konkretne, prosimy o przynoszenie wyłącznie nowych rzeczy z terminem przydatności. Pod koniec tygodnia transport zebranych materiałów z Chełmna i partnerskiego Człuchowa zostanie przewieziony do Kaniowa.

Magistrat w Chełmnie prosi wyłącznie rzeczy z poniższej listy

  • gaza medyczna
  • bandaż jałowy
  • bandaż gipsowy
  • nożyczki taktyczne
  • środki przeciwbólowe
  • opaski uciskowe taktyczne
  • opatrunki hemostatyczne
  • śpiwory
  • lornetki
  • lartarki (w tym czołówki)
  • stacje radiowe
  • apteczki typu NATO (survivalowe)

Miejsce zbiórki: Kamienica przy ul. Grudziądzkiej 36 (wejście od ul. Podmurnej): poniedziałek 8-15:30, wtorek 8-18 i środa 8-18.

Zbiórki w kościołach

Decyzją Komisji Episkopatu Polski w niedzielę i środę popielcową - po każdej mszy św. - prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska