To innowacyjna platforma stworzona całkowicie przez projektantów i inżynierów z Działu Badań i Rozwoju Pesy , którzy wychodząc z wizji społeczeństwa postawili sobie za cel odpowiedzieć na pytanie - jakich nowych funkcjonalności, udogodnień, wyposażenia może poszukiwać pasażer pociągów.
Interaktywny stół strefy Cafe Bar i Business
Poza funkcją zwykłego kolejowego stolika, oferujemy pasażerom wbudowany w powierzchnię stołu wyświetlacz dotykowy, który sprawia że przydatne informacje oraz rozrywka są na wyciągnięcie ręki.
Stół zawiera wiele przydatnych funkcjonalności, z czego najważniejszą i najbardziej rozbudowaną jest moduł MENU CAFE-BAR, dzięki któremu pasażer ma możliwość złożenia zamówienia w wagonie restauracyjnym nie opuszczając swojego miejsca. System pozwala na wykorzystanie modułu NFC do wykonania płatności za zakupione produkty. Całość połączona jest z punktem zarządzania zamówieniami (kuchnią) który rejestruje pojawiające się "cyfrowe" zamówienia z poszczególnych miejsc w pociągu.
Po za tym stół oferuje dodatkowe funkcje, m.in.: - rozrywka, gry i zabawy pamięciowe, możliwe do zaaranżowania np. z wątkiem promocyjnym przewoźnika MEMORY, PUZZLE itd.
Funkcja notatki i rysowania duży ekran pozwala na tworzenie wizualizacji graficznych na powierzchni stołu za pomocą palca, co może być szczególnie przydatne dla młodych pasażerów jak również dla osób z zacięciem artystycznym, dotykowa klawiatura pozwala redagować teksty, notatki, a następnie za pomocą maila automatycznie wysłać je np. do uczestników rozmowy lub biura.
Innotrans Berlin 2016. Szykuje się większa współpraca z Kolejami Ukraińskimi
Dostęp do informacji: to informacje o przebiegu podróży, pokazanie linii przebiegu trasy z wskazaniem aktualnego położenia, informacja o aktualnej prędkości pojazdu, informacja o zbliżającej się stacji. Ponadto w strefie BUSINESS będzie można również sprawdzić aktualne kursy walut, ważne informacje dnia czy też informacje związane z pogodą w danym miejscu.
W powierzchnię stołu obok ekranu wbudowano moduł ładujący bezprzewodowo telefony komórkowe. Zamontowany w powierzchni stołu ekran jest specjalnie przygotowany do eksploatacji w czasie podróży pociągiem, odporny na zabrudzenia, czy polanie płynami oraz częstą zmianę użytkowników.
Nowy system Pesy
pozwala zaoszczędzić czas. Drugim elementem systemu PST jest dynamiczna wizualizacja zajętości miejsc znajdująca się w każdej strefie wejścia w pociągu. Składa się z monitorów zainstalowanych przy wejściach oraz z czujników zasiedzenia zainstalowanych w fotelach. Już po przekroczeniu progu wejścia do pociągu po lewej i prawej stronie dostrzegamy wyświetlacze informujące pasażerów gdzie mogą znaleźć wolne miejsca w pociągu. Graficzna informacja pokazuje nie tylko wolne miejsca w wagonie, w którym jest pasażer, ale także liczbę wolnych miejsc w pozostałych przedziałach.
PST dociera również do toalet w pociągach: po wejściu do toalety z początku nie dostrzegamy żadnych zmian, jednak już po chwili zdajemy sobie sprawę, że standardowe zamontowane w toalecie lustro posiada możliwość wyświetlania. Czyni to dyskretnie nie zakłócając podstawowej funkcji lustra przeglądania. Pasażer otrzymuje więc informacje o przebiegu podróży, najbliższej stacji czy nawet czasu jaki do tej stacji pozostał.
Fot. Pesa/Tomasz Marciniak
