https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apostazja w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie w regionie najwięcej osób wystąpiło z kościoła?

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Bydgoszcz - na stronie licznikapostazji.pl zarejestrowano 26 odejść z kościoła
Bydgoszcz - na stronie licznikapostazji.pl zarejestrowano 26 odejść z kościoła pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Apostazja to wystąpienie z kościoła. Wierny z różnych przyczyn może wnioskować o "wypisanie się" z kościoła katolickiego. Politycy Lewicy udostępnili internetowy licznik apostazji. Na jego podstawie sprawdzamy ile osób w regionie zdecydowało się na ten krok.

Zobacz wideo: Żywność drożeje szybciej niż przewidywano.

Apostazja to porzucenie wiary religijnej lub religii. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej

Apostazja na tyle przybrała na popularności, że politycy lewicy utworzyli platformę internetową, na której każdy może podzielić się z innymi swoim odejściem od Kościoła, a eksperci Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w końcu przyznali, że wnikliwiej przyjrzą się zjawisku.

Apostazja w Kujawsko-Pomorskiem

Aktualnie licznik apostazji pokazuje ponad 2 tys. odejść z kościoła (źródło licznikapostazji.pl). Na podstawie tych danych (osoby wpisują tam miejscowość z jakiej pochodzą) stworzyliśmy mapę miejscowości w kujawsko-Pomorskiem z największą liczba wystąpień z kościoła katolickiego.

Szczegóły w galerii poniżej:

Każdy może wpisać tam swoje dane oraz datę i miejscowość wystąpienia z kościoła, koniecznie dołączając do tego zdjęcie lub skan aktu apostazji, oświadczenia woli lub odpisu aktu chrztu z adnotacją o apostazji. To oczywiście nie oddaje skali zjawiska, bo wielu ludzi wciąż może nie wiedzieć o istnieniu licznika, albo wolą zachować anonimowość.

Jak dokonać apostazji?

Odpowiedzi na pytanie „jak dokonać apostazji” należy szukać w Dekrecie Ogólnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła. Zgodnie z nim, aby oświadczenie dotyczące porzucenia wiary było skuteczne, musi wyrazić je osoba pełnoletnia, zdolna do czynności prawnych, „w sposób świadomy i wolny”. Dokument powinien zostać złożony osobiście w formie pisemnej u proboszcza swego miejsca zamieszkania.

Jak często dochodzi do apostazji?

Trudno oszacować, ile dokładnie osób odeszło z Kościoła w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ostatnie kompleksowo zebrane dane Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego na temat zjawiska pochodzą z lat 2006-2010. W kolejnych, w związku ze stosunkowo niewielką skalą odjeść, ISKK nie kontynuował prac badawczych w zakresie aktów apostazji w Polsce.

Z ostatniego, przeprowadzonego ponad 10 lat temu badania, wynikało że z Kościoła w rok wypisało się 459 osób. Pod koniec 2020 władze Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zapowiedziały jednak, że powrócą do badania zjawiska apostazji w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska