Archeolodzy odkryli relikty Bramy Toruńskiej. Teraz będą je...

  Archeolodzy odkryli relikty Bramy Toruńskiej. Teraz będą je dokładnie badać

  (dxao)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zdjęcie przedstawiające Bramę Toruńską w Grudziądzu z okresu średniowiecza

  Zdjęcie przedstawiające Bramę Toruńską w Grudziądzu z okresu średniowiecza ©mat. Roberta Grochowskiego

  Z nadzoru archeologicznego na ratownicze badania archeologiczne został przekształcony zakres prac na ulicy Klasztornej w Grudziądzu, gdzie odkopano fragmenty pochodzącej z okresu średniowiecza - Bramy Toruńskiej.
  Zdjęcie przedstawiające Bramę Toruńską w Grudziądzu z okresu średniowiecza

  Zdjęcie przedstawiające Bramę Toruńską w Grudziądzu z okresu średniowiecza ©mat. Roberta Grochowskiego

  Andrzej Retkowski, archeolog z firmy Aureus ( z lewej): - Dzięki takim unikatowym wykopaliskom wzbogacamy wiedzę historyczną Aleksandra Pasis

  Andrzej Retkowski, archeolog z firmy Aureus ( z lewej): - Dzięki takim unikatowym wykopaliskom wzbogacamy wiedzę historyczną
  (fot. Aleksandra Pasis)

  Wojciech Sosnowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu argumentował decyzję: - Chcemy dokonać prawidłowego przebadania reliktów Bramy Toruńskiej i najprawdopodobniej średniowiecznych ulic.

  I dodaje: - Udało się odkryć kolejną, ważną i nieznaną dotąd kartę historii Grudziądza.

  Badania na tym terenie potrwają maksymalnie trzy tygodnie. W tym czasie roboty budowlane pod modernizację torowiska zostaną wstrzymane. Jak zapewniają drogowcy, nie spowoduje to opóźnień w ich pracach.


  Czytaj: Na Górze Zamkowej - park historyczny. I salon plenerowy dla mieszkańców [zdjęcia]

  To unikatowy zabytek

  - Odkryte pozostałości mają ogromną wartość zabytkową dla Grudziądza - podkreśla Robert Grochowski, archeolog z Bydgoszczy.

  Relikty jednej z czterech głównych bram wjazdowych do naszego miasta, na które trafili archeolodzy, znajdują się przy ulicy Klasztornej.

  Archeolog Robert Grochowski zaznacza: - Sądziliśmy, że odkryte fragmenty będą bardziej zniszczone, a okazało się, że zachowały się naprawdę konkretne kawałki.

  W związku z tym, archeolodzy postanowili "zejść" jeszcze bardziej w dół. - O czterdzieści centymetrów - wyjaśnia Robert Grochowski. - Zobaczymy, co kryje się niżej.

  Brama Toruńska pochodzi z początku XIV wieku, z czasów Władysława Łokietka. Składała się z trzech części: przejazdowej wieży bramnej (wtopionej w linię muru obronnego), szyję bramną z mostem nad fosą oraz przedramię znajdujące się na stałym lądzie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej