W badaniach biorą udział studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia ta od 2005 roku prowadzi prace badawcze nad zamkami krzyżackimi w regionie. Obejmowały one m.in. Papowo Biskupie, Grudziądz, Radzyń Chełmiński i Wąbrzeźno, a także Kowalewo Pomorskie. Efekty badań archeolodzy prezentują na stronie www.archeozamki.pl. W poprzednich edycjach badań znaleziono m.in. dachówki, cegły glazurowane zielone, schody piwniczne i ławy fundamentowe, które pochodzą z zamku krzyżackiego.
Archeolodzy w tym roku po raz kolejny rozkopują najwyższy punkt w mieście, chcąc ustalić co kryje teren. Gmina Kowalewo Pomorskie aktywnie wspiera poszukiwaczy udostępniając bazę na nocleg i składowanie znalezisk.
Czytaj: Sensacyjne odkrycie pod Grudziądzem! Ucinali kobietom głowy. Kto? Goci w Węgrowie [zdjęcia]
- Wykładowcy w ubiegłym roku przekazali na ręce burmistrza Andrzeja Grabowskiego opracowanie wyników badań archeologiczno-architektonicznych zamku krzyżackiego. W czasie prac w roku 2013 dokonano siedem wykopów badawczych, aby uchwycić podłoże i zasięg domu konwentu oraz stanu zachowania jego reliktów. Udało się znaleźć kilka perełek kolekcjonerskich, m.in. dachówki, cegły glazurowane zielone, schody piwniczne i ławy fundamentowe. W 2014 wytyczono pięć wykopów badawczych w rejonie południowym, południowo-zachodnim i zachodnim zamku wysokiego. Szukano potwierdzeń na jego dokładną lokalizację. Udało się odnaleźć punkty, które to wskazują - informuje Karolina Kowalska, asystentka burmistrza Kowalewa.
Podczas prac studenci mają możliwość zaznajomienia się z praktyczną stroną badań wykopaliskowych, pogłębić wiedzę o historii, kulturze oraz architekturze średniowiecznej.
Wyniki badań są bardzo ważne dla gminy, ponieważ w planach samorządu jest zagospodarowanie Górę Zamkową.
- Jest to piękne miejsce na lokalizację amfiteatru z oświetleniem, nagłośnieniem i miejscem dla widowni. Czekam na efekty tegorocznej pracy - mówi burmistrz Andrzej Grabowski.