Najnowsze potwierdzone przez Głównego Lekarza Weterynarii ogniska ASF wykryto w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie utrzymywano 25 świń w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim oraz na Podkarpaciu w gospodarstwie z hodowlą 19 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim.
Do tej pory od początku pojawienia się afrykańskiego pomoru świń w Polsce Główny Inspektorat Weterynaryjny odnotował 184 ognisk ASF u świń oraz ponad 2600 przypadków u dzików.
Minister rolnictwa zapowiadał kilka dni temu, że zdrowe świnie z terenów ASF będą przetwarzane na rezerwy państwowe. Jan Krzysztof Aranowski podkreślał, że "będą kupowane zdrowe przebadane świnie z terenów ASF, przerabiane i przechowywane".
Przeczytaj też: Minister rolnictwa: koła łowieckie nie polując na dziki są współwinne ASF w Polsce [wideo]
1 sierpnia Rada Ministrów wprowadziła nową formę pomocy dla producentów świń z obszarów afrykańskiego pomoru świń. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła spłacać na rzecz banków, "w których producenci świń mają kredyty z dopłatami do ich oprocentowania stosowanymi przez ARiMR, pełnego oprocentowania przez okres nie dłuższy niż 2 lata - w przypadku zawieszenia przez banki spłaty kapitału tych kredytów w takim samym okresie", podał resort rolnictwa.
Wypowiedź z 27 lipca 2018:

Pierwsze przypadki dzików zarażonych ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 roku.