Artego Bydgoszcz jak równy z równym z Euroligą

(as)
Amerykanka Chineze Nwagbo (z lewej) coraz lepiej spisuje się w barwach Artego.
Bydgoskie koszykarki na turnieju w Czechach zajęły 5. lokatę, ale pokonały zespół z Euroligi, a dwa mecze przegrały po dogrywkach.

Bydgoszczanki w sobotę zaczną rozgrywki ekstraklasy meczem w Rybniku. Turniej w czeskim Trutnovie był zatem ostatnią okazją sprawdzenia aktualnej dyspozycji. I są powody do optymizmu.

Najpierw Artego rozgrywało mecze w grupie. Wygrało jeden, ale za to z wicemistrzem Rosji, uczestnikiem Euroligi, Nadieżdą Orenburg, zaś po dogrywce uległo mistrzowi Słowacji i uczestnikowi Euroligi Good Angels Koszyce oraz czeskiej ekipie gospodyń - Kara Trutnov, która zbudowała bardzo silny skład.

Z Good Angels Artego słabo zagrało w 1. kwarcie, potem doszło rywalki, lecz w dodatkowym czasie gry zabrakło już sił. Mecz z Nadieżdą był wyrównany, oba zespoły potrafiły odskoczyć na kilka punktów, ale utrzymać tej przewagi już nie. Na 6 minut przed końcem Rosjanki prowadziły 51:45, ale punkty czwórki Amerykanek oraz "3" Mowlik przeważyły losy wygranej. Wydawało się, że nasze mogą zająć co najmniej 2. miejsce w grupie, ale niespodziewanie przegrały z Karą. Mimo, że bez Carter (uraz) prowadziły cały czas, jeszcze w końcówce 74:69 po "3" Mowlik. Niestety, Prokesova trafiła za 2 i 3 wolne, doprowadzając do dogrywki. W niej po "3" Krężel było 77:76 i 83:83, ale potem Artego nie trafiało.

Z 3. miejsca w grupie podopieczne trenera Tomasza Herkta w niedzielę zagrały o 5. lokatę w turnieju z 3. zespołem grupy B - 3. ekipą ligą słowackiej - Piestanskie Cajky. To już była całkowita deklasacja. Mimo rotacji i oszczędzania czołowych koszykarek, Artego od 5:5 zdobyło 15 pkt. z rzędu, a w 3. kwarcie prowadziło już 53:24 i 64:26.

Julie McBride została uznana MVP całej imprezy!

WYNIKI

Good Angels Koszyce - Artego 77:70 po dogr. (15:4, 21:26, 16:21, 12:13, 13:6)

ARTEGO: McBride 23 (3), 3 as., Carter 11, 7 zb., 2 bl., Mowlik 9 (3), Nwagbo 9, 5 zb., Krężel 5 (1) oraz Tellier 6 (1), Koc 4, 5 zb., Gala 3, Bekasiewicz 0.

Artego - Nadieżda Orenburg 56:51 (18:16, 14:10, 11:18, 13:8)

ARTEGO: Carter 15, Nwagbo 8, 5 zb., McBride 7, 3 as., Mowlik 6 (2), Krężel 5 (1) oraz Tellier 6, 5 zb., 3 prz., Bekasiewicz 5 (1), Koc 4, Gala 0.

Artego - Kara Trutnov 83:86 po dogr. (22:18, 20:23, 19:14, 13:19, 9:12)

ARTEGO: Nwagbo 20, 14 zb., Krężel 17 (4), Mowlik 15 (3), McBride 14 (1), 4 zb., 5 as., 4 prz., Koc 7 (1) oraz Bekasiewicz 4, Tellier 4, Gala 2, 8 zb., Szybała

Artego - Piestanske Cajky 80:37 (20:5, 16:14, 28:7, 16:11)

ARTEGO: Koc 22 (2), 9 zb., 2 bl., McBride 12 (1), Krężel 10 (1), Carter 10, 5 zb., 5 prz., Tellier 5, 3 as., 4 prz., oraz Nwagbo 8, 9 zb., 3 as., Bekasiewicz 7, 3 as., 3 prz., Mowlik 3 (1), Szybała 3, 5 zb.

Inne mecze o miejsca - o 7.: Nadieżda - Sokol Hradec Kralove (Czechy) 82:65; o 3.: Kara - Pink Pecsi 72:76; o 1.: Good Angels - Dynamo Kursk (Rosja) 61:55.