- Aktorstwa nie można się tak po prostu nauczyć. To pierwsze, czego się dowiaduje ktoś, kto zdaje do szkoły filmowej. Człowiek wtedy myśli sobie: W takim razie, po co tutaj jestem? - tymi słowami Artur Barciś rozpoczął w piątek spotkanie z młodzieżą w studiu filmowym BlackFish w Bydgoszczy.
Aktor był gościem warsztatów „Sztuka Wyboru” organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. To akcja, w której już od pięciu lat uczestniczą uczniowie gimnazjów i liceów z całego województwa. Cel mają jeden: zrealizować film. W cztery dni. Czy to w ogóle jest wykonalne? Organizatorzy mówią, że tempo pracy jest szybkie, ale w akcji nie biorą udziału przypadkowe osoby.
- W naszych warsztatach uczestniczą pasjonaci. To młodzież, która żyje, pasjonuje się filmem. Niektórzy mają już za sobą próby operatorskie i reżyserskie - mówi asp. szt. Paulina Malinowska z zespołu komunikacji społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Warsztaty są podzielone na części teoretyczną i praktyczną. W pierwszym etapie w czwartek młodzi uczestnicy „sztuki Wyboru” obejrzeli film „Intruz” w reżyserii w reżyserii Magnusa von Horna. - Hasłem tegorocznej „Sztuki wyboru” jest „Kamera! Akcja! Reakcja! czyli bezpieczne wakacje” - wyjaśnia Malinowska. W ramach zajęć prowadzonych przez filmowców, mentorów młodych adeptów sztuki filmowej powstanie kilka krótkich kilkuminutowych etiud. - Tematyką jest nie tylko bezpieczeństwo podczas wakacji. Chodzi o to, by pokazać, że robienie zdjęć, filmowanie może być hobby, pasją, ale też sposobem na życie - dodała policjantka.
- Tego czegoś, co sprawia, że człowiek może stać się dobrym aktorem, nie można się nauczyć - zaznaczał wczoraj Barciś. - Z drugiej strony, znam też kilku ludzi, którzy mają ewidentnie naturalny talent aktorski, ale aktorami nie są. Można natomiast ćwiczyć warsztat aktorski - aktor wciągnął wczoraj młodzież w ćwiczenia dykcji, z których klasyczny „stół z powyłamywanymi nogami” oraz „I cóż, że ze Szwecji” były tymi najłatwiejszymi.
W tej edycji warsztatów jako eksperci występują, ludzie kina polskiego i światowego, m.in. Paweł Dyllus, Alan Andersz, Bartosz Piotrowski, Marek Skrzecz, Lude Reno, Feliks Novikov, Marceli Gawryś, Janusz Martyn.
Parterami akcji są Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, bydgoskie Studio Filmowe BlackFish oraz Zespół Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy. Autorzy najlepszych filmów, stworzonych samodzielnie nagradzani są na gali w trakcie festiwalu Camerimage. Współorganizatorami warsztatów są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacja Tumult, organizator Camerimage.