Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w województwie kujawsko-pomorskim obejmuje powiaty grudziądzki, wąbrzeski, brodnicki oraz rypiński. Wprowadzenie obszaru niebieskiego zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym UE 2021/1268 z 29 lipca 2021 r. wiąże się z wystąpieniem ASF w powiecie iławskim na Warmii i Mazurach oraz 2 ognisk w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie).
Afrykański pomór świń. Strefa niebieska w Kujawsko-Pomorskiem
- Sytuacja jest niezwykle trudna - przyznaje Jerzy Dymek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Nie wynika ona z tego, że nie dajemy sobie rady na terenie województwa, bo już jesteśmy wyjątkowym województwem, w którym nie ma żadnego ogniska, jeżeli chodzi i o dziki, i o świnie.
Ograniczenia obejmą w regionie 2283 stada, w których utrzymywanych jest 288,7 tys. świń. Do tego ok. 350 stad pustych, które inspekcja weterynaryjna będzie musiała skontrolować 2 razy w roku, tak, jak pozostałe gospodarstwa.
To też może Cię zainteresować
Strefa niebieska, czyli strefa pierwsza wnosi szereg ograniczeń. - W tych powiatach jest bardzo duża ilość stad i zwierząt - mówi Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - To budzi szereg wątpliwości dla rolników.
Liczba stad i hodowanych świń w powiatach z ograniczeniami w Kuajwsko-Pomorskiem:
- brodnicki: 923 stada, 111 496 świń
- grudziądzki: 486 stad, 69 917 świń
- rypiński: 337 stad, 48 429 świń
- wąbrzeski: 537 stad, 58 916 świń
Każdy, kto chce wywieźć świnie z terenu powiatu objętego ograniczeniami, musi zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii. - Musi być wykonana kontrola stanu zdrowia zwierząt i to 48 godzin przed wysyłką i następnie zostaje wystawione świadectwo, które ma termin przydatności tylko 2 dni - tłumaczy Jerzy Dymek.
Powiatowemu lekarzowi weterynarii trzeba również zgłaszać wszystkie padle świnie, jeżeli jest ich więcej niż 2 sztuki. Służby weterynaryjne będą je wówczas badać w kierunku afrykańskiego pomoru świń.
Jerzy Dymek przypomina, że ważnym terminem jest 1 listopada 2021. - Wszystkie gospodarstwa, które chcą wysyłać zwierzęta, będą musiały posiadać ogrodzenie - zarówno pomieszczeń, w których utrzymujemy słomę, jak i również tych, w których utrzymujemy zwierzęta.
