Szacowana wielkość zbiorów upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 r. w Polsce:
- zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - ok. 27,4 mln t, o ok. 4% mniej od zbiorów ubiegłorocznych,
- zbiory rzepaku i rzepiku - ok. 3,2 mln t, o około 4% więcej od zbiorów ubiegłorocznych,
- produkcję warzyw gruntowych ocenia się na około 3,9 mln t, tj. o blisko 2% mniej od roku poprzedniego,
- zbiory owoców z drzew 4 mln t, o 3,3% wyższe od ubiegłorocznych,
- produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych blisko 0,6 mln t, o 0,5% więcej od zbiorów w 2020 r.
Na produkcji roślinnej swoje ślady pozostawiła chłodna wiosna, jak przypomina GUS, w kwietniu temperatura spadała nawet do -10 stopni. Miejscami wystąpiła susza, a początek lata przyniósł sporo niekorzystne zjawiska w postaci burz, gradobić i nawałnic. W lepszej kondycji były uprawy ozime, które zdążyły się rozkrzewić jesienią.
Prognozowane plony pszenicy, żyta i innych zbóż w 2021
Rzeczoznawcy GUS wstępnie szacują, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2021 r. w Polsce jest o ok. 1% mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi ponad 6,3 mln ha. W tym:
- pszenicy około 2,4 mln ha;
- żyta około 0,8 mln ha;
- jęczmienia ponad 0,7 mln ha;
- owsa ponad 0,5 mln ha;
- pszenżyta około 1,3 mln ha;
- mieszanek zbożowych około 0,7 mln ha.
Wstępny szacunek plonów z hektara w 2021 roku:
- zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi 43,2 dt/ha, o 1,6 dt/ha (o 4%) mniej od plonów z roku ubiegłego.
- zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 46,3 dt/ha, o 1,4 dt/ha (o 3%) mniej od plonów z roku ubiegłego.
- zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 35,1 dt/ha, o 1,2 dt/ha (o 3%) mniej niż w 2020,
- rzepak oceniono na 32,5 dt z ha.
To też może Cię zainteresować
Zbiory zbóż ozimych wstępnie wyszacowano na 21 mln t, czyli o 1,7 mln t (o 7%) mniej od zbiorów z roku ubiegłego. Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie wyszacowano na 6,3 mln t, o 0,5 mln t (o 8%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.
Szacowane zbiory ziemniaków w Polsce 2021
Powierzchnia uprawy ziemniaków prawdopodobnie będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,2 mln ha. Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody, podaje GUS.
Szacunkowe zbiory warzyw w Polsce 2021
Przechodzimy do kolejnych wstępnych szacunków, które zaprezentował GUS. Na obecnym etapie łączną produkcję warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) szacuje się na 3,9 mln t, o ok. 2% mniejszą w porównaniu do roku ubiegłego. Decydujące będą warunki pogodowe. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, przewiduje się nieznaczne zmniejszenie produkcji większości podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do ubiegłego sezonu.
Ocenia się, że tegoroczne zbiory warzyw wyniosą:
- kapusty nieznacznie przekroczą poziom 700 tys. t, a
- kalafiorów ok. 145 tys. t.
- cebuli ok. 630 tys. t.
- buraków niespełna 240 tys. t,
- pomidorów na ok. 160 tys. t.
- ogórków 120 tys. t.
Łączne zbiory pozostałych gatunków warzyw szacuje się na ponad 1,2 mln t, przy czym największy udział w tej grupie mają: dynia, pietruszka, seler korzeniowy, a także brokuły i kukurydza cukrowa.
Wstępne szacunki zbiorów owoców w Polsce w 2021 r.
Łączną produkcję owoców z drzew szacuje się w tym roku na ponad 4,0 mln t, czyli o 3,3% więcej w porównaniu do roku 2020. Taka samo, jak w przypadku innych upraw, ostatecznie o wielkości zbioru zadecydują warunki atmosferyczne w nadchodzących miesiącach okresu wegetacyjnego. Jakość owoców w bieżącym sezonie jest na ogół zadowalająca.
To też może Cię zainteresować
Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na ok. 3,6 mln, o 2,8% więcej niż wyniosła produkcja w roku ubiegłym. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w okresie kwitnienia oraz nawracających anomalii pogodowych takich jak susze, czy grad, zbiory jabłek mogą pozostać na wysokim poziomie dzięki stosowanym w sadach nowoczesnym systemom irygacyjnym, instalacjom przeciwprzymrozkowym, czy przeciwgradowym.
- Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 57 tys. t, tj. na poziomie o ok. 1% wyższym od ubiegłorocznego,
- zbiory śliwek mogą wynieść ponad 110 tys. t i być wyższe o 10% niż w roku ubiegłym.
- Produkcja wiśni w bieżącym roku może wynieść 165 tys. t, czyli niemal o 8% więcej niż w 2020 r.
- Znacznie większe od ubiegłorocznych mogą być też zbiory czereśni, które oszacowano na przeszło 58 tys. t (wzrost o 17%).
Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą zbliżone do produkcji z roku 2020 i wyniosą ok. 12,5 tys. ton. Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na niemal 0,6 mln t, o 0,5% więcej niż w roku poprzednim.
Źródło danych: GUS
