https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aula UMK ciągle czeka na remont. Będą zmiany w projekcie?

AWE
Aula przed modernizacją: marmurowa posadzka i drewno.
Aula przed modernizacją: marmurowa posadzka i drewno. Lech Kamiński
Reprezentacyjne pomieszczenie uniwersytetu chciało wyremontować 10 firm. Przetarg jednak unieważniono, bo nawet najtańsza oferta była za droga. Tymczasem dyskusja nad renowacją sali trwa.

Nowego przetargu jeszcze nie rozpisano. - Będziemy szukać dodatkowych pieniędzy na remont, może uda nam się dostać wsparcie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. - Przejrzymy też projekt remontu, może znajdą się jakieś prace, które będzie można odłożyć na później, by zredukować koszty.

Sufit i ściany do przeróbki, podłogi zostają

A prac przewidziano sporo - cały projekt przebudowy sali można obejrzeć na stronach internetowych uniwersytetu. Co ma się zmienić?

Przede wszystkim zwraca uwagę sufit sali widowiskowej - do tej pory w Auli jest on akustyczny, podwieszany, złożony z umieszczonych w sześciu rzędach dużych paneli. Po remoncie - panele z płyty MDF(drewnopochodnej) lub z płyt gipsowo-kartonowych mają być podwieszone w dziewięciu rzędach tak, by kształtować dźwięk.

Zmienią się też ściany: zniknie boazeria, zamiast tego pojawią się panele akustyczne - większość z nich według projektu ma być jasnoszara, niemal biała, inne - ciemnografitowe.

Najmniej zmieni się na podłogach - istniejące marmurowe posadzki będą wyczyszczone, nowy parkiet na scenie i widowni auli będzie drewniany. Znikną natomiast stare płytki i wylany cement.

Na remont poczekamy. Do czerwca?

- Nie chcemy psuć obecnego wystroju wnętrza - zapewnia jednak rzecznik prasowy UMK. - Ale nie możemy dla istniejących rozwiązań odkładać remontu.

Innego zdania są członkowie grupy Tormiar, którzy zorganizowali w Centrum Sztuki Współczesnej debatę poświęconą auli. Uczestniczyli w niej zarówno architekci, jak i przedstawiciele UMK.

- Szkoda, że uniwersytet nie czuje wartości istniejącego projektu artystycznego - uważa Jerzy Matusiak-Tusiacki, toruński architekt. - Czasem warto zastanowić się i zamiast zmieniać całkowicie wystrój, wymienić tylko to, co rzeczywiście jest zepsute i wymiany wymaga.

Czytaj także: Toruń. Remont auli UMK? Porozmawiajmy [zdjęcia]

Przypomnijmy: aula została oddana do użytku w 1973. Jest jednym z przykładów najlepszej architektury tamtego okresu, budynek zdobył miano "Mistera województwa bydgoskiego 1973".

Prawdopodobnie kolejny przetarg na remont auli zostanie rozpisany jeszcze w czerwcu.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
parts txtingn
Polecam stronę dzięki, której dostaniesz zupełnie za darmo bonus (50 zł) na grę w pokera!
Wpisz w Google "poker academy" i odwiedź naszą stronę. Oczywiście tych pieniędzy nie można od razu wypłacić.
Należy za nie trochę pograć, a następnie wygrane można wypłacać!

 

e
elaniak
Po co ta aula temu upadającemu uniwerkowi, w dodatku zadłużonemu po uszy jak całe miasto??
Uczelnia a właściwie przeciętna szkołka, producent największej w Polsce pólnocnej ilości bezrobotnych absolentów po co istnieje ,żeby tzw. naukowcy mieli zatrudnienie ?

Gdzie osiągnięcia ,tysiące rzekomych patentów, skoro np. taka Elana gdzie je stosowano padła jak przysłowiowa mucha?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska