https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Australian Open w Polskim Radiu. Iga Świątek gotowa do startu w wielkim święcie tenisa

Nasz patronat
WILLIAM WEST/AFP/East News
Polscy tenisiści niebawem rozpoczynają zmagania w turniejach poprzedzających Australian Open. Iga Świątek oraz Hubert Hurkacz otrzymali w nich wolne losy. Zwyciężczyni French Open potraktuje pierwszy mecz jako przetarcie. – Jestem w dobrej sytuacji – mówi Polka w rozmowie z Polskim Radiem.

W Melbourne jest Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy, którzy otrzymali akredytację na tenisowy turniej Australian Open. Dziennikarz radiowej Jedynki będzie przekazywał codzienne relacje z turnieju. Od 1 lutego zapraszamy także na stronę portalu PolskieRadio24.pl do specjalnego serwisu poświęconemu rywalizacji tenisistów. Śledzić w nim można najświeższe informacje z kortów na antypodach oraz posłuchać rozmów z naszymi reprezentantami, w tym Igą Świątek, która jest nominowana do Nagród Sportowych Polskiego Radia.

– Nie miałam dotąd w karierze podobnej sytuacji, jedynie w turniejach juniorskich bywałam rozstawiona. Jestem w dobrej sytuacji, bo nie muszę grać w pierwszej rundzie. Jednak z drugiej strony to pierwszy turniej w sezonie i każdy mecz stanowi przygotowanie do rozgrywek, dlatego moja rywalka będzie na innym poziomie przygotowań – mówi Iga Świątek w rozmowie z Cezarym Gurjewem.

Utalentowana 19-latka nie zagrała w żadnym turnieju od triumfu we French Open w październiku ubiegłego roku. Na paryskich kortach panowały zupełnie inne warunki niż w Australii. Tenisistka zapewnia jednak, że pogoda nie będzie dla niej żadnym problemem. – Większość turniejów gramy przy takiej pogodzie, jaka jest tutaj. Ciężko jest się przestawić po kilku miesiącach w chłodnej Warszawie, ale z roku na rok coraz lepiej sobie radzę z aklimatyzacją – zapewnia Iga.

Początek sezonu w wykonaniu nasze rakiety nr 1 był taki sobie. W pierwszym meczu turnieju Gippsland Trophy WTA 500 w Melbourne (II runda, w pierwszej miała wolny los) Świątek zdołała odrobić stratę seta i pokonać Słowenkę Kaję Juvan. W środę ta sztuka nie udała się już z Jekateriną Aleksandrową i to Rosjanka zagra o półfinał z Rumunką Simoną Halep. - Dzisiaj pilka była czasem poza zasięgiem, ale Iga wierzy, że w AO będzie mocniejsza - podsumował Cezary Gurjew na Twitterze.

NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA IM. BOHDANA TOMASZEWSKIEGO – ZWYCIĘZCÓW POZNAMY JUŻ 10 LUTEGO
Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego zostaną wręczone już po raz czwarty. W tym roku Polskie Radio wybiera najlepszego polskiego sportowca, trenera oraz wydarzenie e-sportowe. Dodatkowo w tej edycji zostanie także przyznana nagroda "Kroniki sportowej" za całokształt osiągnięć.

Laureatów tegorocznego rankingu poznamy 10 lutego 2021 roku w audycji „Kronika sportowa” na antenie Jedynki o godzinie 22.30. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Polskiego Radia oraz Redakcje Sportowe Jedynki i Czwórki.

Nominowani Sportowcy: Robert Lewandowski, Iga Świątek, Magomedmurad Gadżijew, Bartosz Zmarzlik, Dawid Kubacki, Natalia Maliszewska, Michał Kwiatkowski, Kajetan Kajetanowicz, Justyna Święty, Katarzyna Niewiadoma.
Nominowani Trenerzy: Michal Doležal – trener kadry skoczków narciarskich, Piotr Sierzputowski – trener tenisistki Igi Świątek, Stanisław Chomski – klubowy trener żużlowca Bartosza Zmarzlika, Aleksander Matusiński – trener lekkoatletki Justyny Święty, Urszula Kamińska – trenerka kadry short tracku.
Nominowani w kategorii Wydarzenie e-sportowe: IEM Katowice, Ultraliga, Polska Liga Esportowa.

Więcej o Nagrodach na stronie: https://polskieradio24.pl/458/

BOHDAN TOMASZEWSKI – LEGENDA RADIOWEGO DZIENNIKARSTWA SPORTOWEGO
Bohdan Tomaszewski – jeden z najwybitniejszych sprawozdawców w historii Polskiego Radia, legendarny komentator, dziennikarz sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, patron Nagród Sportowych Polskiego Radia. Jego głos przyciągał przed radioodbiorniki miliony słuchaczy. Poeta mikrofonu, laureat wielu nagród. Tenisista, pasjonat tego sportu i jego popularyzator. Przez ponad 60 lat związany z Polskim Radiem. Relacjonował przebieg 12 Igrzysk Olimpijskich od Melbourne w 1956 roku do Moskwy w 1980 roku. – Każdy musi poprawiać to, co umie, żeby było jeszcze lepsze – mówił. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin komentatora.

Urodził się 10 sierpnia 1921 roku. Pracę rozpoczął w 1946 roku w „Kurierze Szczecińskim”, gdzie losy rzuciły go po wojnie. Jednocześnie reprezentował barwy tenisowego klubu SKT Szczecin. W reportażu z cyklu „Polska bogata ludźmi” Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia mówił: – Wyrastałem w sporcie przedwojennym. To wszystko było przygodą. W sporcie młodzież szukała bohaterstwa i tak z biegiem lat wszystko zaczęło się przemieniać. Wyspa sportu stała się cząstką obecnego świata.

– (…) to było w 1947 roku, a więc bardzo dawno, to pewnie wiele razy może o tym mówiłem… To był mecz Polska–Anglia, Puchar Davisa, tenis, ja byłem wtedy w Szczecinie początkującym dziennikarzem. Dowiedzieli się, że ja gram w tenisa nieźle, coś tam mówiłem w Szczecinie do mikrofonu i Aleksander Reksza – znakomity ówczesny kierownik redakcji Polskiego Radia – ściągnął mnie ze Szczecina do Warszawy na bezpośrednią relację z bardzo ważnego meczu. Zaryzykował, postawił na mnie. No i jakoś to poszło. A potem zacząłem to robić, ale na etat do Polskiego Radia dostałem się dopiero na przełomie 1955/56 roku. I od tego czasu przez wiele, wiele lat byłem pracownikiem Radia – tak wspominał na antenie Polskiego Radia swoje początki i pierwszą relację na żywo.
Związany był z Polskim Radiem od 1955 roku, a jego charakterystyczny głos rozpoznawali słuchacze w całym kraju. Z czasem zaczął komentować wydarzenia sportowe także dla telewizji. W wywiadach podkreślał, że wiele zawdzięcza temu, że został sprawozdawcą. Zwiedził cały świat, był na wszystkich kontynentach, a przede wszystkim poznał wspaniałych sportowców z kraju i ze świata.

Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku były ukoronowaniem jego olimpijskiej przygody. Podczas relacji ze zwycięskiego biegu Bronisława Malinowskiego na 3000 metrów z przeszkodami mówił: – Jak ja kocham tych Malinowskich i Kozakiewiczów. Tyle lat jestem przed mikrofonem i wyłuskuję dla Państwa tych dzielnych polskich chłopców.
Był laureatem prestiżowych wyróżnień, w tym Diamentowego i Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. Otrzymał je za indywidualność sprawozdawcy i reportera sportowego. Zmarł 27 lutego 2015 roku w wieku 93 lat.

– Tak się złożyło, że jeszcze przed wojną sprawozdawcy sportowi byli pierwszymi w radiu, którzy zostali puszczeni na tzw. szerokie wody. Bo to oni pierwsi prowadzili te „live’y”, czyli bezpośrednie relacje. To właśnie sport jako pierwszy „szedł na żywo” w radiu – właśnie przed wojną. (…) I potem, rzecz prosta, po tych improwizacjach sportowych, to się zaczęło przenosić na sprawozdania bezpośrednie, na żywo z innych dziedzin życia – mówił Bohdan Tomaszewski na antenie Polskiego Radia.

Australian Open w Polskim Radiu
Relacje, zapowiedzi meczów i aktualne wyniki turnieju tenisowego Australian Open skomentuje w „Kronice sportowej” (od poniedziałku do soboty o godz. 22.30) Cezary Gurjew – szef redakcji sportowej Programu 1 Polskiego Radia, wielki pasjonat tenisa.

Początki sportu w Polskim Radiu
Już od 96 lat istnienia Polskiego Radia sport zajmuje szczególne miejsce, a jego początki sięgają roku 1925, kiedy to wiosną na antenę trafiły pierwsze informacje sportowe jako komunikaty towarzyszące dziennikom. W lutym 1927 roku uzupełniono je o relacje z zawodów. Historyczną, pierwszą sprawozdawczynią z konkursu skoków narciarskich w Zakopanem była Ada Arctówna. Od czasu olimpijskiego debiutu sprawozdawców, czyli relacji z Garmisch-Partenkirchen
i z Berlina w 1936 roku, dziennikarze Polskiego Radia byli obecni na każdych igrzyskach i relacjonowali wszystkie ważne imprezy z udziałem biało-czerwonych.

W 2011 roku Polskie Radio S.A zostało wyróżnione przez Polski Komitet Olimpijski za „obiektywne prezentowanie na wszystkich swych antenach pełnego spektrum sportu oraz za towarzyszenie polskim sportowcom podczas przygotowań i startów olimpijskich” i otrzymało Honorowe Wyróżnienie „Złotego Pióra”.

Wszystkie anteny Polskiego Radia dbają o to, aby słuchacze na bieżąco byli informowani o wydarzeniach sportowych z kraju jak i ze świata. Do najpopularniejszych audycji sportowych Polskiego Radia należy „Kronika sportowa” nadawana na antenie radiowej Jedynki oraz „Trzecia strona medalu”, której można słuchać w niedzielne popołudnia na antenie Trójki. Informacji o tym, co dzieje się w sporcie dostarcza na bieżąco portal internetowy polskieradio.pl.

„Kronika sportowa” – najstarsza audycja sportowa w Polsce
Nadawana jest bez przerwy od 30 listopada 1954 roku. Legendarna audycja radiowej Jedynki niezmiennie informuje o najważniejszych sportowych wydarzeniach, donosząc Polakom o sukcesach ich rodaków. „Oj, strzelaj, prędzej, strzela, jest...” – taki okrzyk sprawozdawcy radiowego Tadeusza Pyszkowskiego można usłyszeć od 1957 roku jako czołówkę rozpoczynającą audycję.
Właśnie w niej można było usłyszeć, jak Ryszard Szurkowski w 1973 roku wywalczył tytuł mistrza świata czy himalaistów Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego, którzy zimą zdobyli Everest i przez radio oznajmili, że są na szczycie.
65-letnią historię „Kroniki Sportowej” tworzyli znakomici dziennikarze i sprawozdawcy m.in.: Konrad Gruda, Tadeusz Pyszkowski, Witold Dobrowolski, Bogdan Tomaszewski, Bogdan Tuszyński, Lesław Skinder, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Henryk Urbaś, Krzysztof Miklas, Renata Susałko, Bogdan Chruścicki, Marek Rudziński, Jarosław Idzi, Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Tomasz Zimoch, Sylwia Urban, Rafał Bała, Filip Jastrzębski Tomasz Kowalczyk, Krzysztof Kuzaka, Andrzej Grabowski, Jacek Fuglewicz, Janusz Sternowski, Maciej Pakulski, Włodzimierz Rezner, Tadeusz Kwaśniak, Marek Solecki, Artur Dyczewski, Krzysztof Klepczyński, Jerzy Góra, Henryk Grzonka, Adam Socha, Adam Tomanek, Roman Napłoszek, Marcin Rosengarten, Marcin Figura, Andrzej Gajda, Bogdan Saternus, , Piotr Falkowski, Jerzy Gebert i wielu innych.

Gimnastyka poranna
15 maja 1928 roku rozgłośnia poznańska jako pierwsza w Polsce wprowadziła gimnastykę poranną. Wielu słuchaczy korzystało wtedy ze słuchawek, więc przesadny temperament mógł spowodować ściągnięcie odbiornika z półki lub zaplątanie się w przewody. Po wojnie, 1 marca 1946, Poznań wznowił nadawanie gimnastyki. Audycję prowadził doktor Karol Hoffmann – lekkoatleta, trener i propagator edukacji sportowej. Co tydzień opracowywał zestaw ćwiczeń, które prezentował w poniedziałek na antenie. Po kilku prostych poleceniach każdy mógł rozwijać swoją sprawność fizyczną przez siedem minut przy fortepianowym akompaniamencie Franciszka Wasikowskiego. Gimnastykę chwalono za prosty i jasny układ ćwiczeń, muzykę ułatwiającą ich wykonywanie, czytelne komendy, dobre tempo oraz piękny głos i dykcję prowadzącego. Ostatnią „Gimnastykę poranną” Karol Hoffman nagrał 27 lutego 1971. Jego dzieło kontynuowali inni autorzy – najdłużej doktor Lech Erdmann, ale także np. Włodzimierz Szaranowicz. Radiowa Jedynka wróciła do tradycji porannej gimnastyki 1 lutego 2019 roku – jest ona obecna na antenie od poniedziałku do piątku o godz. 5.45.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 Ekstra - Zaskakujący finisz Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska