https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Kiedy powstanie most pontonowy na Wiśle? Dziś kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego

Jakub Oworuszko
Opracowanie:
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w 2019 roku
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w 2019 roku Krystian Dobuszynski/ Polska Press
W MPWiK w Warszawie zbierze się dziś po raz kolejny w ostatnich dniach sztab kryzysowy. Przedstawiciele miasta i wojska będą rozmawiać o budowie mostu pontonowego na Wiśle i położeniu na nim awaryjnego rurociągu - czytamy na rmf24.pl. Sama budowa mostu pontonowego może zająć nawet ponad miesiąc.

W środę władze Warszawy przedstawiły ramowy plan naprawy przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka".

Krok pierwszy to zakończenie zrzutu ścieków do Wisły. Aby to było możliwe musi powstać most pontonowy z rurociągiem. W ciągu 4-5 tygodni wybuduje go wojsko. Rok temu budowa zajęła o wiele mniej czasu, most powstał w ciągu kilku dni.

Jednocześnie ma rozpocząć się budowa nowego rurociągu pod Wisłą, proces ma zająć kilka miesięcy. Miasto zapewnia, że stary tunel przesyłowy również będzie wykorzystywany.

W MPWiK zbierze się dziś po raz kolejny w ostatnich dniach sztab kryzysowy, rozmowy mają dotyczyć budowy tymczasowego przesyłu ścieków.

"Aby przyspieszyć ratowanie Wisły i skrócić procedury urzędowe, minister Marek Gróbarczyk zaakceptował wniosek prezesa Wód Polskich, który zwrócił się, by nieodpłatnie przekazać władzom miasta Warszawa rury używane w zeszłym roku jako rozwiązanie awaryjne" - poinformowało w czwartek MGMiŻS. Wartość rur to kilka milionów złotych.

Przypomnijmy: Niemal dokładnie rok po awarii systemu przesyłowego ścieków do stołecznej oczyszczalni "Czajka" nastąpiła druga, jeszcze poważniejsza. W sierpniu 2019 roku do Wisły trafiało ok. 3 tys. litrów ścieków na sekundę, a w niedzielę rano, po obfitych opadach deszczu, było ich nawet czterokrotnie więcej. Zarówno władze Warszawy jak i Płocka, gdzie ścieki dotarły w poniedziałek, zapewniają, że mieszkańcy nie muszą obawiać się o jakość wody pitnej. Prezydenta Warszawy krytykują już nie tylko politycy PiS, ale i lewicy, a także ekolodzy. Awarią zajmuje się prokuratura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 września, 10:03, Antoni Adam:

Lemingi lansują kolejną teorię spiskową, że kolejna awaria czajki może być wynikiem sabotażu :) :) coś kiepscy ci sabotażyści, którzy zamiast przed wyborami prezydenckimi zrobiliby coś takiego niemal 2 miesiące po wyborach :)

A jak tam inna, lansowana od 10 lat teoria spiskowa Antoniego Macierewicza?

G
Gość
3 września, 9:26, rk:

Trzaskowski chciał zostać prezydentem RP. Całe szczęście, że się nie udało, to byłby dopiero dramat.

Gdyby prezydentem Warszawy był Jacek Sasin, toby żadnej awarii nie było, no bo skąd by się miała wziąć. On by swoim nosem wyczuł każdą nieszczelność w rurze.

A
Antoni Adam

Lemingi lansują kolejną teorię spiskową, że kolejna awaria czajki może być wynikiem sabotażu :) :) coś kiepscy ci sabotażyści, którzy zamiast przed wyborami prezydenckimi zrobiliby coś takiego niemal 2 miesiące po wyborach :)

r
rk

Trzaskowski chciał zostać prezydentem RP. Całe szczęście, że się nie udało, to byłby dopiero dramat.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska