Budowa linii tramwajowej na JAR

Przyczyną ostatnich awarii gazociągu były uszkodzenia w wyniku prowadzonych prac ziemnych. Kłopoty wynikają z błędów podmiotów prowadzących prace wokół gazociągów. Do najczęstszych należą:
- nieostrożne prowadzenie robót ziemnych przy użyciu sprzętu ciężkiego,
- przemieszczanie gruntów,
- błędy wynikające z technologii budowy i eksploatacji,
- kradzieże elementów,
- umyślne uszkodzenie,
- błąd ludzki czy tzw. działania siły wyższej.
Dlaczego prowadzone są prace wokół gazociągów w gminie Toruń?
Za przyłączenie gazu w gminie Toruń odpowiada firma Duon Dystrybucja, jeden z najbardziej doświadczonych dostawców gazu ziemnego sieciowego i skroplonego w kraju, który jest operatorem ponad 700 km sieci gazowych w całej Polsce. Duon, jako ekspert od przyłączy, po zakończeniu swoich prac, nie prowadzi już jednak prac kontrolnych. Robią to inne podmioty.
– Nasze sieci gazowe są poddawane okresowym kontrolom, mającym na celu wykrycie ewentualnego wycieku gazu i likwidacji nieszczelności. Nie mamy jednak wpływu na działania prowadzone przez inne podmioty, dlatego prosimy lokalną społeczność o wsparcie nas w zadbaniu o wspólne bezpieczeństwo. Z naszej strony wykonujemy na początku i końcu każdego sezonu grzewczego przewonienia gazu, w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności w gazociągach, a także w instalacjach wewnętrznych klientów – mówi Łukasz Fagasiński, Menadżer ds. BHP i Ochrony Środowiska w Duon Dystrybucja.
Korzystanie z sieci gazowych. Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Nie da się całkowicie uniknąć awarii sieci gazowych. Możemy jednak wspólnie zadbać o bezpieczeństwo. Duon Dystrybucja zaznacza, że dzięki natychmiastowej reakcji lokalnych służb oraz efektywnej współpracy z Duon, nigdy nikt nie ucierpiał w wyniku żadnej awarii. Nieocenioną pomocą może więc być każdy mieszkaniec Torunia.
– Bezpieczeństwo oraz stabilność dostaw gazu to dla nas absolutnie kluczowa kwestia, dlatego zależy nam, by je zapewnić wszelkimi możliwymi sposobami. Jeżeli wiedzą Państwo o planowanych lub prowadzonych pracach remontowych, budowlanych, drogowych w obrębie sieci gazowych i widzą lub podejrzewają realne zagrożenie ich uszkodzenia – prosimy o kontakt - zaznacza przedstawiciel Duon Dystrybucja.
Z przedstawicielami firmy Duon – w celu zgłoszenia uszkodzenia, czy zagrożenia - można kontaktować się przez całą dobę (siedem dni w tygodniu) pod numerem telefonu 725 250 250. Duon Dystrybucja zapewnia, że przyjrzymy się każdemu zgłoszeniu.
- Pamiętajmy, że gaz ziemny jest bezbarwny i bezwonny, ale ze względów bezpieczeństwa przed wprowadzeniem do sieci gazowej poddawany jest procesowi nawaniania, a nawet czasem tzw. wzmożonego nawaniania Dzięki temu posiada intensywny, nieprzyjemny zapach, który umożliwia jego szybkie wykrycie. Nie lekceważmy żadnych sygnałów. Taka czujność to pierwszy krok, aby wykryć ewentualną awarię - czytamy w informacji nadesłanej przez Duon Dystrybucja.