Zaglądamy do Bazy Azbestowej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Gromadzone są tu informacje z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Obowiązek wprowadzania i aktualizowania danych ma każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz marszałek województwa.
Na 2478 gmin w Polsce, 245 nie podaje obecnie danych, w naszym regionie spośród 144 gmin, informacji o azbeście u osób fizycznych nie zgłosiły 3 gminy.
Aktualne dane z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest są podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Wypełniony formularz "Informacji o wyrobach zawierających azbest" należy złożyć do Urzędu Gminy (osoby fizyczne) lub Urzędu Marszałkowskiego (osoby prawne).
374 918 779 kg wyrobów azbestowych pozostaje w województwie kujawsko-pomorskim do unieszkodliwienia.
Na stronie Bazy Azbestowej znajdziemy m.in. poradnik dla zamawiających usuwanie azbestu, bazę firm, które zajmują się usuwaniem tzw. eternitu czy listę składowisk odpadów azbestowych. Przydatną rzeczą będzie też z pewnością wykaz lokalnych i regionalnych programów usuwania azbestu i lokalne dane. Garść z nich prezentujemy w tabeli poniżej.