Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azymut na Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rynek jaj

Redakcja
W 2016 podskoczyła produkcja jaj kurzych w krajach unijnych. A, jak przewidują eksperci, w tym roku jeszcze trochę podskoczy. Sprawdź, gdzie najczęściej trafiają jaja od unijnych kur. Polecamy też: Na Wschodzie wyrósł nam poważny konkurent - Ukraina

Tuż po Chinach, to właśnie Unia Europejska jest wśród czołowych producentów jaj. W zeszłym roku produkcja wzrosła o 1,2% do 6 754 tys. ton (108 mld sztuk). Według fachowców z Komisji Europejskiej, unijni producenci zwiększą produkcję o 0,6% do 108,7 mld sztuk jaj kurzych. 

 

Systematyczny wzrost produkcji jaj kurzych obserwujemy od 2013 roku.

 

**

 **

Ponad połowa produkcji europejskiej opiera się na klatkowym systemie chowu kur nieśnych.

 

W swojej analizie Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podaje: Odnosząc się do pogłowia kur niosek w UE ogółem (382,9 mln), w systemie klatkowym utrzymywano 214,5 mln kur (56%), a pozostałe 44% kur w systemach alternatywnych: wolnowybiegowym (51,9 mln kur – 14%), ściółkowym (100,1 mln – 26%), produkcja ekologiczna (16,2 mln – 4%).

 

Każdy z krajów członkowskich posiada odmienne preferencje w zakresie systemu chowu, w zależności od oczekiwań rynku - podkreśla Katarzyna Gawrońska, główna specjalistka KIPDiP. - Chów wolnowybiegowy dominuje w Wielkiej Brytanii, blisko połowa kur utrzymywana jest w tym systemie (system klatkowy - 42%).

 

W Niemczech, we Francji i w Holandii jego udział w systemach produkcji jaj stanowi odpowiednio: 18%, 18%, 15%. Holenderscy i niemieccy producenci prowadzą głównie produkcję w systemie ściółkowym (60%). System klatkowy? Dominuje w Hiszpanii (około 90%), Włoszech (około 70%). Według danych GIW z 2016, w naszym kraju jego udział oscylował wokół 88%.

 

 

Przejdźmy teraz do handlu zagranicznego i ubiegłorocznych wyników. Odnotowany został 12% spadek wywozu jaj i produktów jajecznych do krajów trzecich. Wolumen rocznego eksportu: 246 903 ton (wartość 283 399 tys. euro). 

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Co istotne, w 2012 handel z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Izraelem stanowił 1% unijnego eksportu do krajów trzecich. A w 2016, te kraje były jednymi z najbardziej liczących się kierunków geograficznych dla europejskich eksporterów.

 

**

**

 

:Na 20% spadek wywozu jaj w skorupkach w ujęciu rocznym, z pewnością częściowo wpłynął niższy wywóz jaj w skorupkach do Angoli, który zmniejszył się o 90% w skali roku. Zauważalne jest jednak zwiększone zainteresowanie importem tego asortymentu przez kontrahentów z regionu Bliskiego Wschodu: Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+37%), Iraku (+72%), Izraela (+18%), Omanu (kilkukrotny wzrost)", czytamy w analizie KIPDiP.

 

Polska zdobyła siódmą pozycję w gronie największych unijnych eksporterów. Przed nami uplasowali się - Holandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Belgia, Niemcy.  

 

- Ukraina była w 2016 największym dostawcą jaj i przetworów jajecznych na europejski rynek - podkreśla Katarzyna Gawrońska. - Korzystała z bezcłowych kontyngentów, ustanowionych zgodnie z dwustronną umową o wolnym handlu z UE. Ukraińskie przedsiębiorstwa zrealizowały dostawy do UE o łącznej wielkości 8 043 ton (+119,5%). Wolumen ten stanowi prawie 50% rocznej wielkości unijnego importu ogółem.Warto zauważyć, że w 2015 poziom wywozu do UE z Ukrainy również był wysoki, jednak jego poziom nie stanowił nawet jednej czwartej przywozu, a liderem w dostawach przetworów jajecznych do UE były Indie.

 

Źródło informacji: KIPDiP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska