Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badacze z Krakowa pytają rolników: czy na Kujawach i Pomorzu widujecie tego chomika?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Chomik europejski to największy gatunek chomika (do 34 cm długości) zamieszkujący tereny od Chin po Holandię i Belgię. Jada zielone części roślin, nasiona, owady i ślimaki.  Gromadzi duże zapasy nasion, zwłaszcza ziaren zbóż.
Chomik europejski to największy gatunek chomika (do 34 cm długości) zamieszkujący tereny od Chin po Holandię i Belgię. Jada zielone części roślin, nasiona, owady i ślimaki. Gromadzi duże zapasy nasion, zwłaszcza ziaren zbóż. UR Kraków
Chomik europejski jest uznawany za znaczącego szkodnika upraw rolnych, ale równolegle figuruje na liście gatunków chronionych. Jaki jest rzeczywisty problem oraz zasięg występowania tego gryzonia w Polsce? To pytanie do rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Celem jest m. in. wypracowanie systemu rekompensat za straty powodowane przez tego chomika.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Fundacją „Inny Świat” oraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego prowadzą badania dotyczące chomika europejskiego.

To największy gatunek chomika (do 34 cm długości) zamieszkujący tereny od Chin po Holandię i Belgię. Jada zielone części roślin, nasiona, owady i ślimaki. Gromadzi duże zapasy nasion, zwłaszcza ziaren zbóż. Jest aktywny głównie nocą. Zamieszkuje głębokie nory i buduje wysokie kopce.

Wskutek szkód, jakie powodował w uprawach i zmian zachodzących w rolnictwie, jego liczebność w Europie zaczęła znacznie spadać. W 2002 r. w okolicy Maastricht znaleziono już tylko jedną norę chomika europejskiego, podjęto więc działania w celu odbudowy tego gatunku.
W Polsce chomik europejski jest obecny i daje się fotografować, np. w Bielsko-Białej, koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w samym Lublinie. Jest uznawany za znaczącego szkodnika upraw rolnych, ale ze względu na rzadkie występowanie został wpisany na listę gatunków prawnie chronionych.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie próbuje ustalić rzeczywisty zasięg występowania tego gryzonia w Polsce. Za pośrednictwem parków krajobrazowych i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zwraca się z prośbą do rolników z Kujaw i Pomorza. Chodzi o wypełnienie ankiety w internecie: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeknxsSSMX4Is.../viewform.

- Celem badań jest określenie aktualnych miejsc występowania chomików europejskich na terenie Polski i zebranie opinii odnośnie uszkodzeń powodowanych przez nie w uprawach – wyjaśniają badacze z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Uzyskane dane, po zweryfikowaniu ich w terenie, zostaną umieszczone w Atlasie Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Będą też wstępem do wypracowania systemu rekompensat z powodu strat w uprawach oraz ograniczania tych strat.

Informacja o tym, że na danym obszarze nie ma tego szkodnika, również jest dla badaczy cenna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska