Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki wstrzymały przyjmowanie wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 %?" Bank Gospodarstwa Krajowego wydał bardzo ważny komunikat!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wideo
od 16 lat
1000 wniosków dziennie - aż tyle przyjmują banki, co świadczy o popularności programu "Bezpieczny kredyt 2 %". Jednak do klientów dotarły informacje, że to już koniec programu!

Spis treści

- Czytałam artykuł, że banki już nie przyjmują już wniosków o "Bezpieczny kredyt 2%". Szkoda, bo wielu młodych ludzi miało okazję kupić mieszkanie z dopłatą, a teraz może ich być nie stać na normalny kredyt w banku - mówi pani Maria z Bydgoszczy. - Cieszę się, że moja córka załapała się na takie mieszkanie z programu "Pierwsze mieszkanie".

Wnioski zaczęły wpływać od lipca 2023 roku

Jak wiadomo, w lipcu 2023 roku polskie banki zaczęły przyjmować wnioski w ramach programu „Pierwsze mieszkanie”, które składają klienci zainteresowani preferencyjnym kredytem hipotecznym, jakim jest właśnie "Bezpieczny kredyt 2%".

Czyli, od lipca 2023 roku można kupić pierwsze mieszkanie, dom czy działkę budowlaną na kredyt o bardzo niskim oprocentowaniu, bo wynoszącym zaledwie 2 proc. Rata jest nawet trzy razy niższa niż np. opłata za wynajem.

Oto zasady dla "Bezpiecznego kredytu 2 %

Niskie oprocentowanie jest jego głównym atutem. Maksymalna wartość kredytu w ramach tego programu w przypadku singli wynosi 500 tys. zł, a dla małżeństw czy rodziców z dzieckiem - do 600 tys. zł (wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł).

To pieniądze na zakup pierwszego mieszkania, domu (rynek pierwotny i wtórny) czy działki budowlanej. Nie można posiadać innego prawa własności lub współwłasności oraz spółdzielczego prawa do nieruchomości.

Wnioski składają zarówno single, pary oraz małżeństwa z dziećmi lub bez. Preferencyjny kredyt to propozycja dla osób do 45. roku życia, ale jeśli wniosek składa dwóch kredytobiorców, to warunek wieku musi spełniać minimum jedno z nich.

Oczywiście, żeby uzyskać kredyt hipoteczny z dopłatą, trzeba mieć zdolność kredytową, czyli m.in. stały dochód.

W ustawie nie ma ograniczeń co do limitu ceny za metr kwadratowy lub maksymalny metraży nieruchomości.

  • Rządowa dopłata obowiązuje maksymalnie przez 10 lat spłaty,
  • raty są równe,
  • a oprocentowanie stałe ma wynieść 2 proc.
  • Oprocentowanie naliczane jest w zależności od oferty banku, jeśli np. wyniesie ono 8 proc., to 6 proc. dopłaca państwo,
  • a kredytobiorca będzie spłacał 2 proc.

Pierwsze mieszkanie - marża, prowizja, ubezpieczenie

Jednak do tego bank naliczy także marżę, prowizję, ubezpieczenie i inne opłaty.

Popularność „Bezpiecznego Kredytu 2%” przyćmiewa dokonania wcześniejszych rządowych programów mieszkaniowych, jak: "Rodzina na Swoim”, „Mieszkanie dla młodych” czy „Kredyt bez wkładu własnego”.

Operatorem preferencyjnego kredytu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, do którego dotarły niepokojące sygnały, że banki przestały przyjmować wnioski.

Ważny komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK opublikował więc ważny komunikat: "Informujemy, że krążące w internecie treści dotyczące wstrzymania przyjmowania wniosków o "Bezpieczny Kredyt 2% są nieprawdziwe. Wnioski dalej można składać w bankach współpracujących z BGK".

TUTAJ JEST LISTA BANKÓW Z "BEZPIECZNYM KREDYTEM 2 PROCENT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska