Bractwo 18 Południka - pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się bardzo prosta idea. Bractwo sformalizowało się dokładnie 18 stycznia 2010 o godz. 18 w Bydgoszczy pod przewodnictwem Stefana Pastuszewskiego. Zadaniem grupy zapaleńców jest wyznaczenie na całej półkuli wschodniej przebiegu osiemnastego południka i za pomocą różnorodnych akcji budowanie więzi między mieszkańcami miejscowości, przez które przechodzi.
Pomysłodawcy chcą też oznaczyć obeliskami i tablicami przebieg 18 południka i jego antypodów, gdyż dopuszczalna granica przynależności to 10 minut na zachód i wschód.
A gdzie przebiega 18 południk? Między innymi przez Bydgoszcz, Sztokholm, Dubrownik, Kapsztad. W naszym regionie są to także: Jeżewo, Jeżewice (gm. Łabiszyn), Będzitówek (gm. Złotniki Kujawskie), Mamlicz, Barcin Wieś, Sadłogoszcz, Szeroki Kamień (gm. Barcin) Krzekotowo, Rezerwat Mierucinek, Mierucin (gm. Dąbrowa), oraz Broniewiczki, Twierdziń, Dąbrówka, Mogilno, Świerkówiec, Olsza, Żabieńko, Bielice, Gozdanin, Łosośnik i Kamionek (gm. Mogilno).
Pomysł chwycił, w tą niezwykle oryginalną idee, angażuje się coraz więcej osób. Oznakowania pojawiły się już w Bydgoszczy i w Cekcynku. Czeka na nie Dubrownik, Sztokholm i Opole.
W gminie Barcin akcją kieruje Stowarzyszenie Ekologiczne. Zaczęło się od Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie. Z ideą Bractwa 18 Południka, zapoznała uczniów Ludwika Adamczyk, nauczyciel przyrody. - W jednym z okien już pojawił się żółto-zielony znak "Pod 18 południkiem". "Osiemnastka oznakowano także jeden ze sklepów z artykułami spożywczymi i dwie posesje mieszkalne na starym mieście i w Kniei. Kolejnym etapem będzie udział uczniów ze szkół w Barcinie, Mamliczu i w Piechcinie w wojewódzkim konkursie pod nazwą "Związani z 18 południkiem". Jego rozstrzygnięcie odbędzie się 11 czerwca w Miejskim Domu Kultury - informuje pani Ludwika.