Mamlicz. Dzień Ziemi z 18 południkiem. Zobacz wideo:

Podczas uroczystości grała orkiestra dęta Kujawy. Całość rozpoczęła się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Mamliczu. To właśnie tam, nauczycielka Ewa Wolska wraz z uczennicami przedstawiła prelekcję dotyczącą 18 południka oraz Światowego Dnia Ziemi (z tej okazji społeczność Mamlicza posprzątała okolice).
Czym są południki? To umowne linie łączące bieguny. Dzielą półkule Ziemi na wschodnią i zachodnią. Na linii 18 południka znajdują się Sztokcholm, Bydgoszcz, a także cztery miejscowości w powiecie żnińskim (w gimnach Barcin i Łabiszyn): Jeżewo, Mamlicz, Sadłogoszcz i Szeroki Kamień.
Do Mamlicza na tę uroczystość przyjechali m.in. członkowie bydgoskiego bractwa 18. południka z jego prezesem Stefanem Pastuszewskim.
- Uczestniczymy wszyscy w wielkim społeczno-samorządowym, międzynarodowym projekcie o nazwie Słoneczny Łuk 18 południka. Dlaczego słoneczny? Dlatego, że wszystkie miejscowości i ludzi, którzy mieszkają na linii 18 południka o tej samej porze wita słońce. Wita nas wcześniej niż wskazuje na to czas urzędowy - powiedział Stefan Pastuszewski.
Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs i Ziemi i 18 południku.
Wyniki w klasach 0-3:
- Maja Andler,
- Kornelia Cichoń,
- Martyna Nyka.
Wyróżnienie: Nicola Rucińska.
Wyniki w klasach 4-8:
- Szymon Umiński,
- Kasia Trela,
- Maja Czachorowska.
Okazuje się, że Mamlicz nie jest jedynym miejscem, w którym, w tym toku zostaną zaznaczone miejsca związane z 18 południkiem.
- Na rok 2022 zaplanowano także takie miejsce jak: Jeżewo w gminie Łabiszyn, Szeroki Kamień, Kępno, Cierplewo, Opole. Poza granicami naszego kraju takiego zaszczytu dostąpią również: Nowy Jicin i Karwaree w Czechach, Trencin w Słowacji. Na mapie południka znajdzie się również Norwegia. Przyjdzie czas na Afrykę - dodała Ewa Wolska, nauczycielka z SP Mamlicz.
Po zakończeniu części w szkole, wszyscy przeszli, w towarzystwie orkiestry na miejsce oddalone o kilkaset metrów, w którym znajduje się obelisk 18 południka. Po jego odsłonięciu, wsadzono cztery dęby.
Potem na terenie szkoły była grochówka, możliwość zrobienia sobie selfie z 18 południkiem, bicie symbolicznej monety. Każdy uczestnik tego wydarzenia mógł otrzymać cetryfikat 18 południka.
- Kościół w Tarnowie Pałuckim. Piękne polichromie autorstwa malarza z Kcyni [zdjęcia]
- Tak było w Gąsawce u Holendrów. Pamiętacie te imprezy? Oto zdjęcia "Kulajbeczki"
- Spakuj te rzeczy do plecaka ewakuacyjnego! Tak radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
- Który market w Żninie jest najlepszy? W którym najchętniej robimy zakupy?