Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barcińska biblioteka jest najlepsza w kraju!

Joanna Bejma
Jacek Dzbański barcińską książnicę ceni za szeroki wybór literatury. - A dzięki niej mogę się rozwijać - mówi. Z nowościami chętnie zapoznaje go bibliotekarka Renata Grabowska
Jacek Dzbański barcińską książnicę ceni za szeroki wybór literatury. - A dzięki niej mogę się rozwijać - mówi. Z nowościami chętnie zapoznaje go bibliotekarka Renata Grabowska Joanna Bejma
Dlaczego? Bo jest przestronna, idzie z duchem czasu i technologii, ma bogaty księgozbiór i dużo czytelników

Jak wypadły biblioteki?

Jak wypadły biblioteki?

1. miejsce - Biblioteka Publiczna w Barcinie - 299, 42 pkt. 28. miejsce - książnica w Sępólnie Krajeńskim- 264, 10 pkt., 36. miejsce - biblioteka w Człuchowie - 258, 07 pkt., 56. miejsce - biblioteka w Dąbrowie Chełmińskiej - 249, 57 pkt., 66. miejsce - biblioteka w Ciechocinku - 247, 46 pkt.

Tuż za barcińską placówką uplasowała się książnica z Lubaczowa ( 296, 54 pkt., woj. podkarpackie), trzecie miejsce zajęła placówka z Polanicy Zdroju (296, 17 pkt., woj. dolnośląskie)

Co oceniano?
Punkty w rankingu "Rzeczpospolita" przyznawała m.in. za zakup książek po 2003 roku i w 2013 r. , uzyskane dotacje, liczbę czytelników.

"Rzeczpospolita" ranking bibliotek prowadzi od czterech lat. W pierwszej edycji książnica w Barcinie nie wzięła udziału, w drugiej od razu wskoczyła na miejsce dziesiąte, rok temu była szósta. - Właśnie wracamy z Warszawy - pochwaliła się wczoraj około godz. 14 Grażyna Szafraniak, szefowa Biblioteki Publicznej w Barcinie. O sukcesie placówki, którą kieruje od wielu lat dowiedziała się w Bibliotece Narodowej, bo tam uroczyście ogłoszono wyniki.

- Oczywiście, że to wielka radość. To sukces wielu ludzi. Tych, którzy mają pomysły i tych, którzy nas wspierają - oświadczyła.
Pomoc także od gminy
Z województwa kujawsko-pomorskiego na 150 opublikowanych wczoraj pozycji ujęto jeszcze: książnicę w Sepólnie Krajeńskim - 28. pozycja, placówkę w Dąbrowie Chełmińskiej - 56. lokata i bibliotekę w Ciechocinku - 66. miejsce.

W czym tkwi sukces placówki z Barcina?
W ciągu ostatnich czterech lat na terenie gminy pojawiły się dwie zupełnie nowe książnice, jedna w Piechcinie i ta większa w Barcinie.
Grażyna Szafraniak podkreśla, że do takiego skoku przyczynił się rządowy program "Kultura + Infrastruktura Bibliotek". - Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wzięli w nim udział. Udało nam się pozyskać spore dofinansowanie, jednak zadanie w 60 procentach musiała także wesprzeć gmina. To był bardzo duży wkład i wiele placówek nie mogło liczyć na takie wsparcie. My mieliśmy szczęście. Nasz samorząd postanowił nam pomóc - oświadczyła.

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki we wczorajszej rozmowie z "Rzeczpospolitą" zaznacza, że na wspomniany program, przez ostatnie cztery lata wydano już 150 mln zł. O książnicach, które powstały mówi, że "są inspiracją dla sąsiednich gmin, które chcą dołączyć do sieci nowoczesnych bibliotek". - Jestem z tego bardzo dumny i zadowolony, bo mówimy o wynikach pracy bardzo konsekwentnie wykonywanej przez polskich bibliotekarzy, a nie doraźnej akcji - czytamy w tym samym wywiadzie.

Czytaj: Ranking "Rzeczpospolitej": Biblioteka w Barcinie najlepsza w kraju!

Najważniejsze to iść z duchem czasu
Nowe i przestronne budynki owszem też się liczą, ale to nie wszystko. To pracownicy bibliotek ich pomysły, zaangażowanie i oddanie powodują, że chce się tu przychodzić.
W barcińskiej działa kilka Dyskusyjnych Klubów Książki, są realizowane rozmaite spotkania, prelekcje, kursy, sukcesywnie powiększa się księgozbiór. Dyrektor dba także o rozwój podległych placówce filii.
Dalej podkreśla bardzo dobrą współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami oraz zaangażowanie wielu wolontariuszy. Placówka łączy tradycję z kulturą i nowoczesnością.

- Już nie wyobrażam sobie, że nie idziemy z duchem czasu i technologii. Kto tego nie zrozumie na pewno będzie odstawał. Już dawno minęły czasy, gdzie biblioteka utożsamiana była tylko i wyłącznie z wypożyczaniem książek. Poza tym cieszymy się, że wielu bibliotekarzy do nas przyjeżdża i podpatruje, co robimy.

To trzecie miejsce spotkań
W takim samym tonie wypowiada się Grażyna Kędzierska, szefowa biblioteki w Sępólnie Krajeńskim, czyli według rankingu, druga najlepsza książnica w Kujawsko-Pomorskiem.
- Współczesne biblioteki są dzisiaj partnerem społecznym, wsłuchują się w potrzeby ludzi, na które bardzo chętnie odpowiadają i stanowią centrum aktywności społecznej. Ludzie mówią nawet, że jesteśmy dzisiaj bardziej ośrodkiem kultury, a nie biblioteką. Ale to taka nasza przyszłość - oświadczyła.

Także i tu książnica organizuje m.in. kursy językowe, komputerowe kursy dla seniorów, a dzieci mogą realizować się w teatrzykach kukiełkowych.
- Zapraszamy do nas znanych pisarzy, reżyserów, dyskutujemy w klubach książki - dodaje dyrektorka.
Na koniec Grażyna Kędzierska zauważa jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz.
- Biblioteki stają się trzecim miejscem spotkań. Pierwszym jest dom, zaraz potem znajduje się miejsce pracy, szkoła. W tych placówkach trzeba funkcjonować z innymi ludźmi na tej samej przestrzeni. Trzecie miejsce należy do biblioteki. Tutaj jest namiastka tego ciepłego i bezpiecznego domu oraz pewnej przestrzeni publicznej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska