- Była to okazja do pokazania naszego dorobku kulturowego, dziedzictwa i współczesnego oblicza kultury Borów Tucholskich - opowiada Maria Ollick z Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Impeza ta jest organizowana od wielu lat. Uczestnictwo Borowiaków w tym wielokulturowym święcie było wynikiem wcześniej nawiązanych kontaktów artystycznych - wystawy Hanny Kaczanowskiej i Zenona Korytowskiego.
Trzebiatów to miasto z bogatą i zawiłą historią, w której powojenny okres spowodował zawirowania kulturowe i tożsamościowe. Mieszkańcy to społeczność wielowyznaniowa, o wielu korzeniach narodowościowych i etnicznych - polskich, ukraińskich, łemkowskich i niemieckich. Różnorodność sztuki promującej region Borów zainteresowała mieszkańców miasta i turystów.
Stoisko odwiedził również burmistrz Trzebiatowa. Występy "Bysławskich Frantówek" zachęciły publiczność nie tylko do wspólnego śpiewu, ale i do tańca. Były też warsztaty twórcze w zakresie sztuki ludowej i malarstwa wspólnie z miłośniczkami rękodzieła skupionymi wokół ośrodka kultury w Trzebiatowie.
- Dały one możliwość wzajemnego poznania się i nawiązania bliższych kontaktów - dodaje Ollick. - Wyjazd do Trzebiatowa zorganizowało BTK wsparte dotacjami gminy Tuchola i powiatu tucholskiego w ramach konkursów na zadania publiczne.
Zajrzyj na facebookowy profil Strefa Agro Kujawsko-Pomorskie