https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą dotacje na odnowienie elewacji kamienic w Inowrocławiu

red
Ulica Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
Ulica Królowej Jadwigi w Inowrocławiu google street view
Jeśli radni poprą pomysł prezydenta Ryszarda Brejzy, właściciele kamienic z Inowrocławia będą mogli się starać o dotacje na prace związane z odnowieniem elewacji.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia pod obrady trafi projekt uchwały dotyczący dotacji na zabytki, który będzie zawierał rozszerzenie możliwości udzielania pomocy. Nowa uchwała przewiduje w ramach dotacji prace związane również z odnowieniem elewacji.

Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane uwzględnia nie tylko obiekty wpisane do rejestru zabytków, ale też obiekty znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że liczba podmiotów uprawnionych do składania wniosków na tę dotację z 26 wzrośnie nawet do 800.

- Co roku, przeznaczamy środki z budżetu miasta na zabytki. Znany jest nam jednak problem nieestetycznego wyglądu kamienic. Mam nadzieję, że rozszerzenie zakresu pomocy w ramach wspomnianej uchwały, zachęci prywatnych właścicieli kamienic do prac związanych z renowacją elewacji – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Oprócz powiększenia liczby obiektów, na które będzie można otrzymać dofinansowanie, planowane jest przyznawanie dotacji w pierwszej kolejności na renowacje elewacji, czyli odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki oraz zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku.

W przypadku podjęcia przez Radę Miejską wspomnianej uchwały, dotacja będzie mogła zostać przyznana po złożeniu stosownego wniosku w terminie do 30 dni od wejścia nowej uchwały w życie.

W tym roku kwota przewidziana w budżecie na dotacje w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami to 200 tys. zł, dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Na stadionie Goplanii Inowrocław znaleziono dziś ludzkie szczątki. Niewykluczone, że pochodzą z cmentarza, który przez wieki funkcjonował przy kościele "ruina". Od kilku miesięcy trwa remont stadionu Goplanii. Zburzono już główną trybunę stadionu. Firma wywiozła też spore pokłady ziemi, z której w latach 60. usypano wał pod trybuny. Inowrocławianie znaleźli na miejscu kości. Marcin Woźniak, archeolog z Muzeum im. Jana Kasprowicza potwierdził, iż są to szczątki ludzkie. Na miejsce wezwana została policja. Kości odnalazł Romuald Szymański, inowrocławski regionalista. Przekonuje, że szczątki te mogą pochodzić z terenu starego cmentarza przy kościele "ruina". W latach 60., w trakcie budowy ówczesnej ulicy Fornalskiej, obecnie Laubitza, zlikwidowano część wzniesienia. - Stadion powstał na 25-lecie Polski Ludowej. Główna trybuna usadowiona została na ziemi, którą przywieziono właśnie z terenu przy kościele - podkreśla Romuald Szymański. - Według relacji okolicznych mieszkańców, dzieci znajdowały tu wówczas ludzkie czaszki, a nawet się nimi bawiły. Dzisiaj przyjechaliśmy zobaczyć to miejsce i znaleźliśmy te kości. Niewykluczone, że więcej ich znajduje się przy ulicy Rakowicza, gdzie - jak się dowiadujemy - wywieziono ziemię ze stadionu - opowiada Szymański. Jego wersję potwierdza również obecny na miejscu Dariusz Mielcarek, członek zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia. Prace na stadionie przerwano. Na miejsce przybył prokurator. Do sprawy wrócimy.*** Warto przypomnieć, że 11 lat temu w trakcie budowy ronda "Solidarności" pracownicy odkryli szkielety z grobów, które pół wieku temu zakopano w wielkim dole, a następnie poprowadzono tam jezdnię. Prochy złożono na cmentarzu. Pisaliśmy o tym tutaj: Skandal pod rondem w InowrocławiuJak uratować kogoś, kto jest pod lodem. Akcja WOPR-u.

Ludzkie szczątki na stadionie Goplanii Inowrocław [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska