
Na pierwszym planie Wiesława Słowińska, wójt gm. Raciążek i Piotr Marciniak ( z prawej), wójt gm. Waganiec
(fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
W miastach i gminach przygotowywane są przyszłoroczne budżety.
- Wskaźniki są takie, że trudno budżet dopiąć. Już nie wiadomo, na czym oszczędzać - nie ukrywa Wiesława Słowińska, wójt gminy Raciążek.
Dlatego zrodzoną kilka miesięcy temu inicjatywę, by kupować energię elektryczną grupowo, a co za tym idzie - taniej, przyjęto z zainteresowaniem.
Wiadomości z Aleksandrowi Kujawskiego
Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest gmina Koneck, która nawiązała kontakt z Pomorską Grupa Konsultingową promującą nowe rozwiązania, przynoszące gminom oszczędności.
- To pierwsze takie przedsięwzięcie, nowatorskie, wymagające ogromnej pracy papierkowej - nie ukrywa wójt Ryszard Borowski i chwali swoich pracowników, którzy uporali się z przygotowaniem wszelkich formalności, w tym przeprowadzeniem przetargów na najtańsze dostawy energii dla 16 gmin.
Wspólnym zakupem zainteresowały się nie tylko wszystkie miasta i gminy powiatu aleksan-drowskiego, a także sąsiedniego - radziejowskiego.
Burmistrzowie i wójtowie z obu powiatów spotkali się w siedzibie Związku Gmin Ziemi Kujawskiej w Aleksandrowie Kujawskim i uczestniczyli w symbolicznym podpisaniu umów z dwoma dostawcami.
Każdy samorząd dostał wielostronicowe umowy. W przetargach wybrano dwóch dostawców: PGE Obrót S.A ze Skarżyska Kamiennej, który dostarczy prąd do obiektów gminnych (szkoły, urzędy, instytucje gminne itp) oraz PKP Energetykę SA w Warszawie, która zadba o prąd do oświetlenia gminnych dróg.
Obecni byli przedstawiciele obu kontrahentów (Adam Bąk z PGE Obrót i Marek Ostaniewicz z PKP Energetyka), a także Romuald Meyer z Pomorskiej Grupy Konsultingowej.
Wedle wstępnych wyliczeń gminy mogą zaoszczędzić od 20 do 46 procent kosztów energii elektrycznej.
Ile konkretnie - zależy od ilości punktów świetlnych. Średnio ok. 30 procent, co ważne przy zapowiadanych na przyszły rok podwyżkach cen prądu.
Czytaj e-wydanie »