MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe żłobki w ramach "Malucha plus". A służby przygotowują się do akcji "Bezpieczne ferie"

Maciej Czerniak
- Możliwość utworzenia żłobków w ramach programu "Maluch plus" jest ważna szczególnie dla młodych matek, które będą mogły wrócić na rynek pracy - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- Możliwość utworzenia żłobków w ramach programu "Maluch plus" jest ważna szczególnie dla młodych matek, które będą mogły wrócić na rynek pracy - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Maciej Czerniak
5,5 mld zł w najbliższych trzech latach trafi na nowe miejsca w żłobkach w ramach programu resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Kolejno przez trzy lata samorządy będą mogły otrzymywać 837 zł do utrzymania miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Rozpoczyna się nowa odsłona programu "Maluch plus". Jest on realizowany od 2016 roku. realizowanego od wielu lat. W tym czasie dla maluchów w gminach utworzono prawie 150 tys. miejsc opieki nad maluchami. Obecnie w Polsce jest 230 tys. takich żłobków. W roku 2016 było ich 84 tys.

- W województwie kujawsko-pomorskim na 144 samorządy gminne aż 68 takich żłobków nie posiada. A ich utworzenie z pewnością jest bardzo pożądane dla tych wszystkich, którzy tego oczekują - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - To jest ważne dla rodzin, dla młodych matek, które dzięki tym punktom mogą szybciej wrócić na rynek pracy.

Opieka dla tysięcy dzieci

Dzięki wspomnianym środkom, które pochodzą z funduszy Unii Europejskiej, ma powstać przeszło 102 tysiące takich miejsc w najbliższych trzech latach. W samym Kujawsko-Pomorskiem ma ich powstać ponad 5,5 tys. Na realizację programu przeznaczono 5,5 mld zł. zakłada on, że samorządy przez trzy lata będą otrzymywały też po 837 zł na utrzymanie nowych miejsc opieki nad maluchami.

- Plusem tych inwestycji jest, że mogą one być zrealizowane bez wkładu własnego samorządów - mówił Bogdanowicz. To istotna różnica w stosunku do innych rodzajów finansowania i współfinansowania przedsięwzięć, np. w ramach Polskiego Ładu, rządowego programu rozwoju dróg, przygotowywanych również z pieniędzy unijnego Funduszu Spójności. - Każdy samorząd może uzyskać do 35 tys. 862 zł na otworzenie jednego miejsca.

- Żeby złożyć wniosek w programie "Maluch plus" nie będzie konieczny w przypadku samorządów nawet tytuł do nieruchomości np. działki, na której ta inwestycja ma powstać, ani dokładny opis inwestycji - wyjaśnia z kolei wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - To ma być podanie zapotrzebowania liczby miejsc, które dany samorząd chce utworzyć” - zaznaczyła Socha. „Samorządy składają wnioski za pośrednictwem systemu informatycznego rejestr żłobków, natomiast wszystkie pozostałe podmioty mogą składać wnioski za pośrednictwem portalu Empatia.

Nabór wniosków trwa do 19 lutego, a ogłoszenie wyników nastąpi 28 kwietnia.

By ferie były bezpieczne

W czwartek 26 stycznia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się też odprawa służb w związku z akcją "Bezpieczne ferie". Działania potrwają do 9 lutego, a wezmą w nich udział funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Pożarnej i Policji.

- Celem prowadzonych działań będzie zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na: przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu - informują policjanci z KWP w Bydgoszczy.

Z kolei ITD będzie można zgłosić zorganizowane wyjazdy dzieci na zimowiska.

- Będziemy prowadzić wzmożone kontrole autokarów. Inspektorzy będą działać w miejscach wyjazdu i na szlakach komunikacyjnych województwa - mówi Marcin Mroczkowski, kujawsko-pomorski wojewódzki inspektor transportu drogowego.

- Rodzice dzieci udających się na ferie mogą z kilkudniowym wyprzedzeniem podać miejsce i datę wyruszenia ich pociech na zimowisko. Kontrole będziemy prowadzić wspólnie z funkcjonariuszami policji. Co ważne, historię danego autokaru każdy może sprawdzić na naszej stronie internetowej. Wystarczy znać numer rejestracyjny autokaru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska