Będzie bezpieczniej. Strażacy ochotnicy kupią nowy sprzęt

Materiał Informacyjny
W programie regionalnym są środki na budowę infrastruktury przeciwpowodziowej i dofinansowanie wyposażenia dla kujawsko-pomorskich strażaków ochotników.

Od 26 września do 14 października będą przyjmowane wnioski w ogłoszonym pod koniec sierpnia konkursie „Poprawa ochrony przeciwpowodziowej i przeciwdziałanie suszy”.
Do podziału jest aż 5 mln euro. Pomogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów zagrożonych powodzią i suszą.

Wnioski będą mogły składać samorządy, administracja rządowa oraz firmy prywatne we współpracy z instytucją publiczną.
Dofinansowanie otrzymają projekty małej retencji, czyli polegające na budowie lub remoncie urządzeń służących do magazynowania wód, jak np. jazy, zastawki, zbiorniki, stopnie wodne. Wsparcie trafi także na przedsięwzięcia przywracające zdolności retencyjne naturalnych terenów podmokłych lub koryt rzecznych. Realizując te projekty, można dodatkowo zdobyć pieniądze na działania informacyjno-edukacyjne skierowane do osób dotkniętych ryzykiem powodzi na Kujawach i Pomorzu. Dodatkowe punkty otrzymają pomysły o szerszym zasięgu oddziaływania. Chodzi np. o sytuacje, gdy wykonany obiekt małej retencji zostanie udostępniony dla potrzeb rol¬nic¬twa czy różnych form turystyki i rekreacji. Premiowane będą też przedsięwzięcia dotyczące obszarów szczególnie dotkniętych stepowieniem gleb.

Od 17 października będzie zaś można składać wnioski w konkursie „Wzmocnienie systemów ratownictwa chemiczno-ekologicznego i służb ratowniczych”.

Nabór potrwa do 28 października. To propozycja dla naszego Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz innych ochotników w regionie – jednak wyłącznie w partnerstwie z OW. Do zdobycia jest prawie 646 tys. euro na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia budynków OSP. Jest to nie¬zbędne do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych oraz usuwania skutków zagrożeń naturalnych, m.in. związanych z powodzią, i poważnych awarii.
Ważne! Im starszy sprzęt posiada jednostka Ochotniczej_Straży Pożarnej, a takich na pewno jest w naszym województwie sporo, tym ma większe szanse na wsparcie w pierwszej kolejności.

5 milionów euro trafi na zabezpieczenie mieszkańców z terenów zagrożonych powodzią lub suszą

Ekspert o premiowanych projektach
Tomasz Krasicki, wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim:

Dzięki unijnym pieniądzom poprawi się struktura bilansu wodnego zlewni przez zwiększenie ich zdolności retencyjnych, a tym samym wzrośnie bezpieczeństwo na terenach zagrożonych powodzią i suszą.
Projekty nie mogą wywierać negatywnego wpływu na stan lub potencjał jednolitych części wód (zgodność z Ramową Dyrektywą Wodną).

Dodatkowe punkty zostaną przyznane w przypadku, gdy będą one realizowane na terenach rolnych powiatów południowej części województwa, czyli włocławskiego, radziejowskiego, aleksandrowskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego oraz żnińskiego.

Premiowane będą również projekty, w wyniku których stworzona zostanie podstawowa infrastruktura do wykorzystania przy budowie urządzeń generujących energię elektryczną w oparciu o zasoby wodne.
Priorytetowe to także takie, w których wnioskodawcy posiadają pozytywną opinię Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego odnośnie do zgodności ze standardami w kształtowaniu ładu przestrzennego w naszym województwie, jak również wykażą spójność z innymi przedsięwzięciami realizowanymi z unijnych pieniędzy lub własnych oszczędności.

Wnioski będą przyjmowane jesienią.

Więcej o Regionalnym Programie Kujawsko-Pomorskiego:
www.mojregion.eu

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Po informacje o Funduszach Europejskich zapraszamy do punktów w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Grudziądzu, Toruniu i Włocławku

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Pomoc dla firm od 1 lutego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie