Głównym zadaniem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) „Wody Polskie” w Bydgoszczy są prace związane z utrzymaniem w odpowiednim stanie dna i brzegów rzek oraz na konserwacji i remoncie istniejących budowli regulacyjnych.
- Te prace mają na celu ochronę przed powodzią i wylewami wód, a w okresie zimowym umożliwienie swobodnego spływu lodu i przeciwdziałanie tworzenia się zatorów lodowych. Tak też zapewniamy odpowiedni poziom zwierciadła wody i prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury hydrotechnicznej. Dbamy również o stan techniczny tych urządzeń – wyjaśnia nam Edyta Nowacka, rzecznik prasowa RZGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Na odcinkach istotnych dla ochrony przeciwpowodziowej prace utrzymaniowe były prowadzone w ubiegłym roku i już w nowym 2025 systematycznie i w wymaganym planami oraz bieżącą sytuacją zakresie.
Trzeba po prostu kosić
Dla zabezpieczenia ludzi i mienia przed wylewami wód i suszą (bo te dwa zjawiska zdarzają się w regionie przemiennie) niezbędne jest przede wszystkim wykaszanie nadbrzeżnych traw i zakrzaczeń, usuwanie niektórych drzew, hakowanie (mechaniczne wyrywanie roślinności zakorzenionej w dnie cieku wodnego), usuwanie zatorów na ciekach, oczyszczanie przepustów.
To też może Cię zainteresować
„Wody Polskie” wykonują też prace ziemne, w tym utrzymują i naprawiają wały przeciwpowodziowe oraz związane z nimi urządzenia.
RZGW Bydgoszcz administruje rozległym działem wodnym Noteci od Bydgoszczy na wschodzie po Santok na zachodzie, przy ujściu Noteci do Warty, a to województwie lubuskim. Toteż wiele prac utrzymaniowych, w tym konserwację wałów, wykonano na Noteci na odcinkach od Drezdenka po Santok, także na terenach Zarządu Zlewni w Pile (kilkanaście zadań).
Na rzece Łobżonce (która stanowi granicę między województwami wielkopolskim a kujawsko-pomorskim) wyremontowano jazu Klawek w gminie Wyrzysk, piętrzący 1,1 tys. m sześciennych wody.
Noteć od Pakości do Krostkowa będzie udrożniona
- Jako główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym regionie wodnym, realizujemy zadania służące odtwarzaniu korytarzy migracyjnych i udrażnianiu barier stojących na drodze organizmom wodnym. W ramach tego zadania w ubiegłym roku zrealizowaliśmy duży projekt współfinansowany przez Unię Europejską, który polegał na przywróceniu drożności morfologicznej Noteci od Pakości do Krostkowa – kontynuuje Edyta Nowacka.
Wybudowano 3 przepławki półnaturalne na obiektach piętrzących Noteci: Pakość, Nakło Zachód i Gromadno. Urządzenia wyposażono w wabiki nakierowujące ryby na bezpieczne przejście obiektów hydrotechnicznych. Przepławki zwiększyły rybom i innym organizmom wodnym możliwości poszukiwania pokarmu, schronienia, a przede wszystkim rozrodu, m.in. węgorzy - gatunku krytycznie zagrożonego.
Łączna długość „niebieskich” korytarzy, na których usunięto bariery w przemieszczaniu się zwierząt to ok. 46 km, zaś powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statutu ochrony wynosi ok. 223 ha.
Prace prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym i archeologicznym. Koszt inwestycji to 6,6 mln zł, zaś dofinansowanie projektu z UE) wyniosło prawie 5,5 mln zł.
RZGW w Bydgoszczy podpisał też pre-umowę na przygotowanie projektów dla drugiego etapu przywrócenia drożności morfologicznej rzeki Noteci od Pakości do Krostkowa. W jego ramach powstaną 3 kolejne przepławki.
