- Banki dostrzegają w kredytach mieszkaniowych przede wszystkim ryzyko - komentuje Inga Pacholczyk, doradca w bydgoskim oddziale firmy Expander. - Częściej więc podejmują negatywne decyzje. Dlatego trzeba składać wnioski do dwóch a nawet trzech banków jednocześnie.
Będzie jeszcze gorzej!!!!
- Kredyty hipoteczne stają się coraz trudniej dostępne - mówi też Marcin Krasoń, analityk w Open Finance. - Rośnie bezrobocie, spada wskaźnik wypłacalności banków, złoty cały czas umacnia się. To wszystko sprawia, że o kredyt jest coraz trudniej, a będzie jeszcze gorzej, jesienią.
Oto konkretne przykłady zmian niekorzystnych dla klientów**: **w pierwszej połowie lipca Polbank umożliwił podniesienie LTV (stosunek wysokości zadłużenia do wartości nieruchomości) kredytu hipotecznego o 5 punktów procentowych, ale promocyjna oferta nie jest dostępna dla wszystkich. Skorzystać z niej mogą osoby spełniające kilka warunków. Podstawowym jest kryterium dochodowe, które w zależności od waluty i liczby osób w gospodarstwie domowym wynosi 2, 3 lub 4,5 tys. zł netto.
Aby skorzystać z promocyjnego LTV (czyli 85 proc. dla franka, 90 proc. dla euro i 95 proc. dla złotego) trzeba jeszcze wykupić ubezpieczenie na życie. Roczna składka to 0,5 proc. sumy ubezpieczenia (równej kwocie kredytu) i płatna jest jednorazowo z góry przed uruchomieniem. Na dodatek kredyt z podwyższonym LTV dostaniemy najwyżej na 35 lat (a nie np. na 40).
A kiedyś byli najtańsi na rynku...
Bank Pocztowy: tutaj jeszcze niedawno marże były niższe niż 2 pp. i należały do najlepszych na rynku, po podwyżkach o 0,6-1 pp. już tak nie jest.
BGŻ: zafundował klientom jeszcze wyższe podwyżki. W maju marże skoczyły tam nawet o 2 pp., w czerwcu wprowadzono kolejną zmianę, dając klientowi wybór - niższa marża i wyższa prowizja (4,5 proc.) lub wyższa marża i niższa prowizja (3,5 proc.).
Na dodatek w maju bank ten zrezygnował z kredytów walutowych. Z pożyczania franka szwajcarskiego wycofał się także Bank DnB Nord, który przy okazji zaprzestał udzielania kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości. Marże podniosły także m.in.: Bank Millennium, Lukas Bank i Nordea Bank Polska.
Szczegółowy raport na temat coraz słabszej dostępności do kredytów hipotecznych - w załączniku
