W ratuszu już odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące planu gospodarki niskoemisyjnej. Jest to strategiczny dokument, który wyznacza kierunki dla gminy na lata 2014-2020. W jakim zakresie?
Chcą zapobiec zmianom klimatycznym
- Dokument dotyczy między innymi transportu publicznego i prywatnego, budownictwa publicznego, gospodarki przestrzennej, zaopatrzenia w ciepło i energię, gospodarki odpadami - wylicza Robert Kapuściński. Najogólniej mówiąc chodzi o to, aby zapobiec zmianom klimatycznym między innymi poprzez poprawę jakości powietrza.
- W Lipnie są takie miejsca, gdzie wieczorami snuje się szary dym - mówi Robert Kapuściński. - To osiedla domków jednorodzinnych, których mieszkańcy używają tak zwanych paliw stałych do ogrzewania pomieszczeń. Tak jest na przykład na lipnowskim osiedlu Kwiatów.
Problem można zminimalizować doprowadzając sieć ciepłowniczą do takich miejsc. - Nawet jeśli nie uda się wyeliminować wszystkich nieprawidłowości, to dzięki takim przedsięwzięciom stopień zadymienia będzie niższy - zapewnia Robert Kapuściński. Projekt gospodarki niskoemisyjnej to także dalsze docieplanie budynków, w tym użyteczności publicznej.
Zobacz także: We Włocławku przekroczone są normy stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. "Nie chcemy oddychać smrodem. Powietrza!"
Zdrowo, na rowerze
Dzięki projektowi w mieście będzie wydłużona ścieżka rowerowa, prowadząca wzdłuż rzeki Mień. Można nią będzie dotrzeć aż do szpitala. Niewykluczone, że z czasem powstaną także kolejne ścieżki rowerowe i wówczas coraz więcej mieszkańców przesiądzie się zza kierownicy na rower.
To wpłynie nie tylko na czystsze powietrze nad miastem, ale i posłuży zdrowiu i rekreacji młodych oraz starszych lipnowian.