https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie czystsze niebo nad miastem. Dymy mają zniknąć z Lipna

Erka
Dymy nad miastem powinny zniknąć
Dymy nad miastem powinny zniknąć Wojciech Alabrudziński
To dalekosiężne plany gospodarki niskoemisyjnej, jesteśmy dopiero na początku tej drogi - mówi Robert Kapuściński, inżynier miasta. - W tej chwili trwa opracowywanie zamierzeń. W dalszej kolejności będziemy między innymi wnioskować o pieniądze do Urzędu Marszałkowskiego.

W ratuszu już odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące planu gospodarki niskoemisyjnej. Jest to strategiczny dokument, który wyznacza kierunki dla gminy na lata 2014-2020. W jakim zakresie?

Chcą zapobiec zmianom klimatycznym
- Dokument dotyczy między innymi transportu publicznego i prywatnego, budownictwa publicznego, gospodarki przestrzennej, zaopatrzenia w ciepło i energię, gospodarki odpadami - wylicza Robert Kapuściński. Najogólniej mówiąc chodzi o to, aby zapobiec zmianom klimatycznym między innymi poprzez poprawę jakości powietrza.
- W Lipnie są takie miejsca, gdzie wieczorami snuje się szary dym - mówi Robert Kapuściński. - To osiedla domków jednorodzinnych, których mieszkańcy używają tak zwanych paliw stałych do ogrzewania pomieszczeń. Tak jest na przykład na lipnowskim osiedlu Kwiatów.
Problem można zminimalizować doprowadzając sieć ciepłowniczą do takich miejsc. - Nawet jeśli nie uda się wyeliminować wszystkich nieprawidłowości, to dzięki takim przedsięwzięciom stopień zadymienia będzie niższy - zapewnia Robert Kapuściński. Projekt gospodarki niskoemisyjnej to także dalsze docieplanie budynków, w tym użyteczności publicznej.

Zobacz także: We Włocławku przekroczone są normy stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. "Nie chcemy oddychać smrodem. Powietrza!"

Zdrowo, na rowerze

Dzięki projektowi w mieście będzie wydłużona ścieżka rowerowa, prowadząca wzdłuż rzeki Mień. Można nią będzie dotrzeć aż do szpitala. Niewykluczone, że z czasem powstaną także kolejne ścieżki rowerowe i wówczas coraz więcej mieszkańców przesiądzie się zza kierownicy na rower.
To wpłynie nie tylko na czystsze powietrze nad miastem, ale i posłuży zdrowiu i rekreacji młodych oraz starszych lipnowian.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
juhu

to sie cieszcie, żę szary dym leci, w Tłuchowie są domy z których leci gęsty blado-różowy dym - pomyślcie co jest wtedy wypalane? wyjście z dzieckiem na spacer czy przewietrzenie mieszkania przed snem graniczy z cudem. 

G
Gość
W dniu 15.03.2015 o 12:25, Gość napisał:

Kotłownia w Konwektorze podlega dość ostrym reżimom w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych (nie wszystkich oczywiście) gdzie do pieca wrzuca się wszystko co się pali. Są tacy mistrzowie co tylko plastikiem opalają swój dom nie bacząc że wszystkich wokół trują. Mamy samochody w których z rury wydechowej wyzwala się tyle zanieczyszczeń niczym z komina w Konwektorze gdzie ogrzewane jest pół miasta. Przykładów tych jest cała masa. Dziś mamy alternatywy. Świat idzie z postępem. Jeszcze długo węgiel będzie podstawowym surowcem do ogrzewania lecz coraz głośniej o innych takich jak pelet czy mu  podobne bio surowce. Temat jest ważny lecz do wdrażania a nie mącenia.

Trzeba też brać pod uwagę koszty ogrzewania. Węgiel jest drogi, dzięki nakładanym podatkom i innym narzutom, ale i tak ogrzewanie węglowe jest najtańsze. Mam na myśli cywilizowane metody, spalanie śmieci odrzucam.

G
Gość
W dniu 15.03.2015 o 09:40, Gość napisał:

A w mieście zlikwidowano kotłownie olejowe w blokach, które były bardzo ekologiczne i podłączono bloki do miałowej kotłowni Konwektor która zadymia pół miasta. To chyba za burmistrza Dobrosia?

Tak. Po interwencjach mieszkańców, pani radnej  (wtedy) z osiedla Reymonta, po skargach wysyłanych do wojewody, po awanturach na sesji, że trzeba płacić więcej niż na innych osiedlach, bo stosowane jest drogie paliwo.

Od tej pory już pół miasta zostało podłączone do ciepłociągu.A następni chętni czekają w kolejce. Szpital już też korzysta z tego ogrzewania, a jego kotłownia przestała istnieć.

z
zuzia

Słyszę że idziemy w kierunku Krakowa

G
Gość

A w mieście zlikwidowano kotłownie olejowe w blokach, które były bardzo ekologiczne i podłączono bloki do miałowej kotłowni Konwektor która zadymia pół miasta. To chyba za burmistrza Dobrosia?

O
ON

Jeśli gaz oraz inne ekologiczne paliwa będą tak drogie jak obecnie, to nic nie da zacheta i dofinansowanie do wymiany pieców, bo ludzi zarabiających 1200-1900 zl nie bedzie stać na przeznaczanie połowy pensji na paliwo do pieców...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska