Pierwsza mapa została powstała w 2008 roku. Widać na niej, że są miejsca w Bydgoszczy, gdzie hałas jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców.
- To głównie jest hałas generowany przez komunikację, czyli samochody, autobusy i tramwaje - mówi Pałka. - Od chwili, gdy zakłady przemysłowe z miasta przeniosły się na obrzeża lub zostały zamknięte, nie mamy problemów z tzw. hałasem przemysłowym.
Co ciekawe, również nasze lotnisko, chociaż jest to już międzynarodowy port, nie jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców pobliskich dzielnic.
Najgłośniejsze są rejony takich ulic, jak Fordońska, Jagiellońska i Jana Pawła II.
Najciszej jest na obrzeżach, ale również w centrum, w miejscach osłoniętych od hałasu zielenią.
Pierwszym etapem aktualizacji mapy będzie zebranie danych na temat funkcjonowania przedsiębiorstw na terenie Bydgoszczy. Dlatego od początku lutego są wysłane do firm i zakładów ankiety z załącznikami mapowymi. W ankietach przedsiębiorcy określają czas pracy i specyfikę prowadzonej działalności, ale też lokalizację parkingów, hal, źródeł hałasu itd.
Każdy może zobaczyć, czy mieszka w otoczeniu, w którym są zachowane normy dotyczące hałasu.
- Mapa sporządzona w 2008 roku jest dostępna na stronie www.mapy.bydgoszcz.pl - mówi Pałka. - Ale każdy, kto nie ma w domu dostępu do internetu, może przyjść do naszego wydziału i poprosić o pokazanie mapy.
Czytaj e-wydanie »