Informacja o planowanym na czwartek proteście właścicieli sklepów, zakładów usługowych i gastronomicznych, znajdujących się w rejonie placu Wolności, dotarła do nas drogą nieoficjalną. Wciąż głośno jest jednak o zmianach planowanych we włocławskim śródmieściu. Zaś mieszkańcy mają na ten temat bardzo różne zdania.
Przypomnijmy - zgodnie z planami ratusza w drugiej połowie tego roku, w ramach rewitalizacji śródmieścia, przebudowany zostanie plac Wolności o łącznej powierzchni 25 tys. m kw. Wyłączone zostaną całkowicie z ruchu kołowego m.in. ulice okalające pl. Wolności, głównie fragment od ul. Przechodniej do ul. Brzeskiej. Ta droga zostanie zamieniona na okazały deptak dla pieszych, z miejscem na letnie kawiarenki.
Przebudowana będzie główna płyta placu, na której pojawią się fontanny, zmianom poddana zostanie organizacja ruchu w tej części miasta, zniknie część przystanków autobusowych oraz miejsc parkingowych, za to pojawi się podziemne przejście dla pieszych w stronę ulicy Kościuszki.
Część włocławian jest zachwyconych projektem, wierząc, że śródmieście wreszcie się zmieni. Inni są przeciw twierdząc, że to "napędzanie klientów do "Wzorcowni", która wkrótce otworzy podwoje oraz cios dla lokalnego handlu i usług". Pierwsi twierdzą, że po zmianach do sklepów i lokali przy placu Wolności dotrze więcej klientów, niż dotychczas, drudzy snują wizje bankructwa miejscowych przedsiębiorców i utratę pracy przez kilkaset osób.
- Przy efektywnym wykorzystaniu miejsc parkingowych w okolicach placu przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą czy usługową w tej części miasta nie będą w żaden sposób narażeni na brak dostaw, nie mówiąc o braku klientów - przekonuje Monika Budzeniusz, rzecznik prezydenta.
Na placu, w okolicach obecnej zatoki postojowej przy siedzibie ZUS, pomiędzy ulicami Zduńską i Przechodnią, pozostawione będą bowiem miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Samochody z zaopatrzeniem będą mogły w wyznaczonych godzinach podjechać pod obiekty handlowe i usługowe. Dla ruchu kołowego zostanie udostępniona zamknięta obecnie ulica Przedmiejska. W ciągu ulicy wyznaczone zostaną miejsca parkingowe, które zostaną włączone w strefę płatnego parkowania. Będzie tam mogło parkować od 35 do 45 pojazdów.
Uruchomienie tych parkingów, w połączeniu z postojem przy ul. Słowackiego, którego pojemność wynosi ok. 25 pojazdów, powinno w znacznym stopniu zrekompensować likwidację zatoki postojowej koło domu handlowego "Kujawiak". Nadal będzie można korzystać z parkingów przy ulicach Warszawskiej, Przechodniej, części ul. Przedmiejskiej, Kościuszki i Polskiej Organizacji Wojskowej, sąsiadujących bezpośrednio z placem Wolności.