Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rehabilitacja dla seniorów rolników. Rusza pilotażowy program KRUS

Oprac. AGW
pixabay.com
- Pamięta się o uniwersytetach trzeciego wieku, o dziennej rehabilitacji dla osób starszych, ale niekoniecznie pamięta się o tym dla osób z obszarów wiejskich. Stąd między innymi działania podejmowane obecnie przez KRUS – mówił Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa.

Każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 14 tys. osób. Ta jednak jest adresowana przede wszystkim do osób, którym można przywrócić zdolność do pracy. A społeczeństwo starzeje się. Pojawił się pomysł programu „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik". W ministerstwie rolnictwa odbyła się 11 kwietnia konferencja inaugurująca akcję.

− Przed Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nowe zadania, które potwierdzają potrzebę istnienia tej instytucji dla dobra rolników i obszarów wiejskich – mówił Rafał Romanowski. W Polsce przybywa inicjatyw adresowanych do seniorów, ale głównie na terenach miejskich. Lukę ma przynajmniej częściowo wypełnić program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”.

Przeczytaj też: Gospodarstwa opiekuńcze - tu opiekują się jak w rodzinie. Oby nadal mogli to robić

Realizują go wspólnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.

„Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” skierowany jest do osób starszych, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Projekt pilotażowy ma zasięg ogólnopolski ze szczególnym uwzględnieniem województw: podkarpackiego, mazowieckiego i podlaskiego. Będzie realizowany w oparciu istniejącą bazę lokalowo-rehabilitacyjną KRUS i ośrodków wybranych do współpracy.

Program, którego realizacja przewidziana jest do 2020 roku zakłada m.in.:

  • kompleksową opiekę z elementami rehabilitacji w trybie dziennym,
  • kompleksową rehabilitację w trybie stacjonarnym,
  • krótkoterminowy pobyt z noclegiem dla osób starszych połączony z rehabilitacją – w ramach wsparcia opiekunów osób starszych, np. w okresie nasilonych prac w gospodarstwie rolnym.

"Program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” powstał w odpowiedzi na potrzebę poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w obszarze organizacji i świadczenia usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktyki zdrowotnej wśród rolników, uwzględniających ryzyko wypadków w rolnictwie, chorób typowych dla wieku podeszłego oraz specyfikę pracy rolniczej", podkreślał Adam Wojciech Sekściński, prezes KRUS.

Ma nadzieję, że program przyczyni się do modernizacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie opiekuńczo-zdrowotnych komponentów oferty ubezpieczeniowej dla osób starszych z obszarów wiejskich, objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego.

Kompleksowa opieka z elementami rehabilitacji w trybie dziennym: W ramach zadania planuje się jednoczesny udział beneficjentów w zajęciach w trybie dziennym (w godzinach 8-17) 5 dni w tygodniu, w całym okresie realizacji projektu (2 lata). Zaplanowane wsparcie będzie miało charakter ciągły, co pozwoli na realizację kompleksowej opieki, aktywizację osób starszych z elementami rehabilitacji. W trakcie pobytu osoby będą miały zagwarantowane zajęcia aktywizujące, zajęcia rehabilitacyjne oraz posiłki.

Kompleksowa rehabilitacja w trybie stacjonarnym: W ramach projektu planuje się zorganizowanie 21-dniowych stacjonarnych turnusów rehabilitacyjnych. Z kolei krótkoterminowy pobyt z noclegiem przewiduje wsparcie opiekunów osób starszych w obowiązku związanym z codzienną opieką nad osobą starszą w okresie tzw. „urlopu wytchnieniowego” opiekunów - możliwość przyjęcia na 5-dniowe pobyty.

Źródło: KRUS, MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska