https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy mieć galerię wybitnych Kujawian?

(JB)
Książę Kazimierz I Kujawski, twórca Księśtwa Inowrocławskiego
Książę Kazimierz I Kujawski, twórca Księśtwa Inowrocławskiego Mal. Marian Adamczyk
Znakomity warszawski batalista i portrecista, autor "Bitwy pod Mątwami", Marian Adamczyk, zafascynowany naszym regionem, namalował 12 obrazów przedstawiających wybitnych Kujawian. Czy trafią one do Inowrocławia?

- Kiedy artysta ten przymierzał się do namalowania odsłoniętego w ub. roku batalistycznego obrazu "Bitwa pod Mątwami" spędził kilka dni na "wizji lokalnej" w Inowrocławiu i okolicach. Urzekła go ich uroda i historia, a zwłaszcza postacie wybitnych ludzi, którzy tu działali i ją tworzyli, bądź stąd wyszli i trwale zapisali się w szerokiej pamięci. Zapowiedział, że da tej fascynacji artystyczny wyraz i słowa dotrzymał - mówi jego przyjaciel, Wojciech Domański .

Spod pędzla artysty wyszły obrazy przedstawiające na tle związanego z nimi sztafażu postaci zasłużone w odległej, jak i bliskiej historii, a w przypadku prymasa-seniora, kardynała Józefa Glempa oraz kanonika Tadeusza Kościelnego - renowatora romańskiej bazyliki Imienia NMP, osoby nam współczesne.

W swych pracach Marian Adamczyk utrwalił: twórcę Księstwa Inowrocławskiego - Kazimierza I Kujawskiego na koniu, wypatrującego orła, króla Władysława Łokietka i królową Jadwigę (portrety), Jana Kasprowicza w krajobrazie kujawskich pól, Stanisława Przybyszewskiego i Zygmunta Wilkońskiego - na tle Solanek, przedwojennego prezydenta, pod którego rządami Inowrocław szczególnie się rozwinął - Apolinarego Jankowskiego, zasłużonego badacza i popularyzatora przeszłości naszego regionu, archeologa i historyka, Czesława Sikorskiego, lekarza Jana Oseta w kontekście zbudowanych przez niego tężni oraz lekkoatletę, akademickiego mistrza świata - Tadeusza Kaźmierskiego, na bieżni stadionu. Reprodukcje niektórych obrazów prezentujemy obok.

Na razie obrazy pozostają własnością artysty w Warszawie, ale Muzeum im. Jana Kasprowicza chciałoby, żeby trafiły do nas i żeby powstała z nich specjalna galeria. Czy się to uda? Wszystko zależy od sponsoringu. Trwają właśnie rozmowy z potencjalnymi sponsorami, którzy pomogliby zgromadzić 35 tys. zł na honorarium autorskie dla artysty. Kilku już zadeklarowało konkretne kwoty, ale jeszcze sporo brakuje.

W przygotowaniu jest kalendarz ścienny z reprodukcjami wszystkich obrazów Mariana Adamczyka, z którego dochód też w pewnym stopniu pomógłby powiększyć gromadzone fundusze na stworzenie galerii.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Inek
A gdzie portrety Michała i Leopolda Levy?Ich zasługi dla Inowrocławia są o wiele większe niż coniektórych sportretowanych.
k
klint
Jeśli artysta jest tak urzeczony naszymi "wybitnymi" Kujawiakami, niech ofiaruje swoje prace.
ponieważ jednak miałem możliwość pooglądać, może lepiej jednak nie.
x
xxx
A nie powinno być "Kujawiaków"??
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska