Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezcenne dzieła sztuki sakralnej na wyciągnięcie ręki [zdjęcia, wideo]

Marek Weckwerth
kryje bezcenne dzieła sztuki sakralnej.
kryje bezcenne dzieła sztuki sakralnej. fot. Marek Weckwerth
Nad doliną Wełny wznoszą się stare kościoły kryjące bezcenne dzieła sztuki sakralnej. Warto do nich zajrzeć nawet zimą.

Kościół w Skórkach

W Skórkach i Żernikach

Na wznoszącym się łagodnie brzegu Jeziora Tonowskiego znajduje się kościółek pw. św. Katarzyny. Ze świecą szukać takiego drugiego w województwie kujawsko-pomorskim. Maleńka jest ta świątynia, urocza, przywodząca na myśl góralskie budowle. Jakaż musi tu być Pasterka, jak brzmieć muszą kolędy? - wypada westchnąć u progu świąt. Podobnie, niezwykły nastrój panuje w kościele w pobliskich Żernikach. Jego ceglane mury kryją bezcenne skarby sztuki sakralnej. Skórki i Żerniki odwiedziliśmy tuż przed pierwszym śniegiem, ale i tak było cudownie.

Z drewna i wiary

Historia wsi Skórki w południowo-zachodniej części regionu zaczyna się w 1396 r., gdy pojawiła się pierwsza pisana wzmianka. W tym czasie Skórki i cała wschodnia Wielkopolska należały do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Drewniany kościółek św. Katarzyny, pełniący dziś rolę kaplicy parafii w pobliskim Kołdrąbiu, wzniesiono w 1857 r. Nawa posiada konstrukcję zrębową, wieża szkieletowo-ramową. Dach kryty jest gontem. Wnętrze zdobi m.in. późnobarokowy ołtarz z II poł. XVIII w., zatem o ok. 100 lat starszy od samego kościółka. Podziwiać tu można także współczesne obrazy i rzeźby sakralne wykonane przez artystów ludowych. Dodatkowo, na uwagę zasługuje znajdująca się w kruchcie kropielnica wykonana w XVIII stuleciu z granitowego żarna. Kaplica w Skórkach została niedawno wyremontowana ze środków unijnych - z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z pieniędzy zebranych przez parafię w Kołdrąbiu (Skórki należą do parafii kołdrąbskiej). Przykościelny teren otoczony jest murkiem, spoza którego roztacza się rozległy widok na pola uprawne i na Jezioro Tonowskie. To akwen rynnowy, znajdujący się na szlaku rzeki Wełny, która w województwie kujawsko-pomorskim zatacza łuk z południa ku zachodowi i kilka kilometrów za Janowcem Wielkopolskim wpływa w granice województwa wielkopolskiego (o spływie kajakowym kujawsko-pomorskim odcinkiem Wełny pisaliśmy w jednym z październikowych wydań "Pomorskiej").

Skarby na ścianie

W naszym rajdzie po kujawsko-pomorskiej Wielkopolsce (granicą geograficzną jest rzeka Noteć) zajrzyjmy też do innego niezwykłego kościoła, również niewielkiego, ale już ceglanego, wzniesionego w stylu gotyckim. Mowa o kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Żernikach. Skórki i Żerniki dzieli zaledwie kilka kilometrów. Żerniki leżą na drugim brzegu doliny Wełny, nieco bliżej Janowca Wielkopolskiego. Historia tej świątyni sięga 1467 r., gdy wzniesiono ją w miejscu poprzedniej - drewnianej z XIII lub XIV stulecia. Fundatorem był prawdopodobnie dziedzic tutejszych dóbr - Mikołaj Żernicki. Ród Żernickich wywodzący się Drejów był założycielem tej miejscowości, która już 1298 r. wymieniana była jako miasto. Z dawnych czasów świetności zachował się małomiasteczkowy charakter Żernik - zespół budynków wokół rynku. Miejscowość straciła prawa miejskie w 1849 r. Późnogotycka, masywna, podparta skarpami budowla sakralna zwieńczona jest barokowym szczytem. Wnętrze kościoła kryje prawdziwe arcydzieła sztuki sakralnej, zwłaszcza freski wykonane na ścianie w 1573 r. Odkryto je przypadkowo podczas remontu przeprowadzonego w 1978 r. W stylu gotyckim wyrzeźbiono też w XVI w. drewnianą rzeźbę Chrystusa Frasobliwego (97 cm wysokości). W tradycji gotyku wykonano ponadto drewnianą chrzcielnicę (XV/XVI w.) oraz płaskorzeźbę Grupy Nawiedzenia (pierwsza połowa XVII w.). Wspaniały, bogato rzeźbiony ołtarz główny to już dzieło z drugiej połowy XVII w. reprezentujące manieryzm.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska