- Chciałabym przekonać rodziców, aby dawali dzieciom odblaski - powiedziała Justynka Majkrzak podczas wczorajszej konferencji na temat akcji. To nastolatka ze wsi Wymokłe (koło Bobrowa), która od minionego roku jeździ na wózku inwalidzkim.
Wysiadała z gimbusa, gdy uderzył w nią samochód. Kierowca - przedstawiciel handlowy - podobno był zmęczony. Dlatego Justynka zaapelowała także do kierowców, by byli ostrożniejsi na drogach.
By rodzice byli świadomi
- Chcemy uświadomić ludziom, że zarówno ofiary jak i sprawcy wypadków ponoszą ogromne konsekwencje - stwierdził ks. prałat Daniel Adamowicz, dyr. Caritas Diecezji Toruńskiej, pomysłodawca akcji. - Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo na drogach. Postanowiliśmy dotrzeć do świadomości nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. To oni powinni zachęcać je do noszenia odblasków.
Od początku tego roku do końca sierpnia, na kujawsko-pomorskich drogach zginęły 152 osoby. 9 z nich to dzieci (w tym troje pieszych). - Dlatego ta akcja jest bardzo ważna - stwierdził podkom. Krzysztof Złotnicki z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. - I choć od dawna rozdajemy dzieciom odblaski, to tym razem będziemy mogli dotrzeć także do świadomości rodziców.
Policjanci wyruszą niebawem do podstawówek. Chcą porozmawiać z wszystkimi pierwszakami. Rozdadzą ponad 35 tys. odblaskowych misiów.
W szkołach zawisną plakaty zaprojektowane przez dzieci (w pierwszym etapie akcji). Do rąk uczniów trafią też kolorowanki, w których znalazł się apel do rodziców, a telewizja regionalna 40 razy wyemituje spot zachęcający do noszenia odblasków.
O bezpieczeństwie na drodze będzie mowa także w kościołach. 4 października parafianie otrzymają dekalog i modlitwę kierowcy.
Mundur robi wrażenie
Do akcji włączyła się m.in. Szkoła Podstawowa w Brzozowie, koło Chełmna. Dzieci docierają tu np. z Watorowa. Żadne z nich nie wybiera się jednak w drogę bez świateł odblaskowych. To prezent od policjantów.
- Każdego dnia dwadzieścia minut zajmuje mi dojście do szkoły z Watorowa - mówi trzecioklasistka Karolina Ostrowska. - Mimo iż nie ma chodnika, nie czuję strachu, ponieważ na plecaku mam odblaski.
Jej koleżanka z klasy - Weronika Piłat z Brzozowa zdradza, że prawidłowego przechodzenia przez jezdnię nauczyli ją policjanci.
- Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dlatego chętnie się włączyliśmy - mówi dyrektor Iwona Struska. - Wprawdzie edukujemy dzieci w ramach zajęć z wychowania komunikacyjnego, ale w tym wieku policjant, mundur robią na nich wrażenie i działają na wyobraźnię. Policjanci prowadzą z dziećmi pogadanki, rozdają kamizelki i odblaski. Na szczęście, w okolicy naszej szkoły nie zdarzył się żaden wypadek z udziałem dzieci wracających lub idących do szkoły. Chociaż trzeba przyznać, że ruch jest duży, zarówno na nowo wyremontowanej drodze w Brzozowie, jak i przy drodze w kierunku Watorowa, gdzie nie ma chodników, a są jedynie utwardzone pobocza.
Kampania prewencyjna Caritas Diecezji Toruńskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji została zorganizowana przy współpracy z Caritas w Bydgoszczy i Włocławku oraz WORD w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.
Patronami medialnymi akcji są: "Gazeta Pomorska", Radio Gra, TVP Bydgoszcz i tygodnik "Niedziela"