Bezpieczne ferie zimowe. O czym trzeba pamiętać?

Materiał informacyjny - Narodowy Fundusz Zdrowia
Zima zachęca do aktywności. Już niedługo, bo 12 lutego w naszym regionie rozpoczną się ferie zimowe. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo czy sanki. Wybór jest spory, nawet jeśli aura nie dopisze i zabraknie wyczekiwanego przez wszystkich śniegu. W województwie kujawsko-pomorskim mamy do dyspozycji 4 stoki narciarskie, 9 lodowisk, nie wspominając o licznych naturalnych lub specjalnie usypanych górkach, na których aktywnie czas spędzą mieszkańcy województwa.

Warto jednak wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur. Planując zimowy odpoczynek, pamiętajmy również o zdrowej porcji ruchu i prawidłowym odżywianiu, które mają ogromny wpływ na naszą odporność, czy obronę organizmu przed wychłodzeniem.

Słusznie mówi się, że nie ma złej pogody… jest tylko nieodpowiednia odzież. To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń.

Dominującą grupą narażoną na hipotermię są osoby w kryzysie bezdomności, które przebywają na ulicach miasta lub żyją w pustostanach, gdzie temperatura otoczenia jest bardzo niska. Często osoby te dodatkowo są wyniszczone, wygłodzone, obciążone chorobami, w złym stanie higienicznym. Zazwyczaj są nieodpowiednio ubrane do danej pogody i niestety po spożyciu alkoholu, co przyspiesza wychłodzenie- zaznacza ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski, Kierownika Działu Organizacji Usług Medycznych i Szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Również osoby starsze (seniorzy powyżej 80 roku życia) – głównie te samotnie mieszkające, przewlekle chore i leżące na stałe w łóżku mogą ulec wyziębieniu. Często seniorzy ubierają się nieodpowiednio do warunków atmosferycznych, nie ogrzewają domostwa z powodu oszczędności, ale i demencji starczej czy choroby Alzheimera (zapominają)- dodaje ratownik medyczny.

Dzieci, to kolejna z grup szczególnie narażonych na wyziębienie, czy odmrożenia. Często w trakcie przedłużającej się zabawy dochodzi do przemoczenia ubrania, aktywnie bawiące się dzieci również się męczą i pocą (skóra jest mokra), co prowadzi później przy niskich temperaturach powietrza lub silnym wietrze do szybszego wychłodzenia ciała. Należy kontrolować jak ubierają się nasze pociechy i jak długo przebywają poza domem. Może warto dać im coś słodkiego do jedzenia i/lub ciepłą herbatę w termosie? Warto też pamiętać, aby jeszcze przed wyjściem z domu, dla ochrony, nakładać kremy natłuszczające na twarz i ręce.
- W sytuacjach, gdy widzimy osobę mocno wychłodzoną, jeśli to możliwe przenosimy ją delikatnie w ciepłe miejsce i tam zdejmujemy ubranie, jeśli nie można przenieść osoby to nie zdejmujemy ubrania i stosujemy ogrzewanie warstwowe np. folia – koc – folia. Pamiętajmy, że tak naprawdę powietrze między tymi warstwami jest dopiero właściwą izolacją. Nie zapominajmy o ochronie głowy, rąk i stóp. - podkreśla Krzysztof Wiśniewski.

- Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie - dodaje dr n. med. Agnieszka Kardynał, dermatolog.

Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w trakcie zimy, gdy niska temperatura i ekstremalne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do urazów.

Kiedy może dojść do odmrożenia?

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają mu również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia także, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, jesteśmy osłabieni i zmęczeni czy odwodnieni lub chorujemy na choroby przewlekłe np. układu krążenia.

Jak rozpoznać osobę wychłodzoną, która potrzebuje naszej pomocy?

Zwróćmy uwagę na skórę, na jej temperaturę i wygląd. Czy jest zimna i nadmiernie blada lub sina. Czy widoczna jest tzw. „gęsia skórka”, lub występują dreszcze. Osoba nadmiernie wychłodzona może być senna, mieć zaburzenia mowy, czy spowolnione ruchy. Może wystąpić również sztywność mięśni i stawów. A w skrajnych przypadkach dochodzi do spowolnienia akcji serca, oddechu i utraty przytomności - do zatrzymania krążenia włącznie - zwraca uwagę ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski.

A jak odróżnić przemarznięcie od odmrożenia u dziecka?

Odmrożenia u dzieci są poważnym skutkiem przebywania na mrozie i warto wiedzieć, jak je odróżnić od przemarznięcia. Przemarznięcie objawia się odczuwalnym zimnem przede wszystkim na dłoniach, stopach czy twarzy oraz uczuciem lekkiego odrętwienia i zaczerwienienia przemarzniętych części ciała.

Przy odmrożeniu natomiast pojawia się ból w odmrożonych miejscach ciała, skóra staje się sucha i opuchnięta, jej kolor zmienia się z czerwonej na fioletową, mogą się też pojawić pęcherze.

Oba te stany wymagają natychmiastowej reakcji i leczenia, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii zimowych?

Jeśli ferie spędzamy poza miejsce zamieszkania pamiętajmy, że nie obowiązuje nas rejonizacja i z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) możemy korzystać w całej Polsce.

Ponadto w weekendy i w dni ustawowo wolne od pracy oraz po godzinie 18 do 8 rano następnego dnia, od poniedziałku do piątku działa nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Uzyskamy w niej pomoc bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, bez konieczności rezerwacji wizyty i bez skierowania od specjalisty.

Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. W przypadku województwa kujawsko- pomorskiego zapraszamy na stronę: nfz-bydgoszcz.pl do zakładki „dla pacjenta”.

Zima to również dobry czas na odpoczynek poza granicami kraju. Zanim ruszymy w podróż za granicę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Uprawnia ona do korzystania z publicznej służby zdrowia w nagłych przypadkach, na zasadach obowiązujących w danym kraju. EKUZ jest honorowana w krajach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii. Należy pamiętać, że nie w każdym kraju pokrywane są koszty związane z wypadkami podczas uprawiania górskich sportów. Warto sprawdzić to dokładnie, zanim wyjedziemy. EKUZ można wyrobić wypełniając wniosek na stronie internetowej IKP (Internetowe Konto Pacjenta), lub jeśli zależy nam na czasie i potrzebujemy kartę „od ręki”, to wystarczy przyjechać do Sali Obsługi Klientów Narodowego Funduszu Zdrowia. Na miejscu zostanie wyrobiona karta i można spokojnie ruszać na zagraniczny wypoczynek. Sale Obsługi Klientów w naszym województwie mieszczą się w Bydgoszczy, przy ulicy Łomżyńskiej 33 oraz w delegaturach: w Toruniu przy ulicy Szosa Chełmińska 30 i we Włocławku, przy ulicy Kilińskiego 16. Wszystkie trzy SOK w regionie czynne są w poniedziałki 8:00-18:00 a od wtorku do piątku w godzinach 8:00- 16:00.

Nieszczęśliwy wypadek w czasie ferii zimowych, np. podczas zabaw na śniegu może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść, stąd nasz apel o zapisanie sobie telefonów alarmowych w telefonie i poinformowaniu kogoś z rodziny/ hotelu, gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska