Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny Kredyt cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Prawie 25 tys. wniosków i 1192 umów po miesiącu od uruchomienia programu

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Średnia wysokość Bezpiecznego Kredytu to 343 430 złotych.
Średnia wysokość Bezpiecznego Kredytu to 343 430 złotych. Tomasz Hołod / Polska Press
Dotychczas złożono ponad 24,3 tys. wniosków w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% oraz zawarto 1192 umowy na łączną kwotę prawie 410 mln złotych - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Według prognoz MRiT do końca roku może wpłynąć ponad 50 tys. wniosków, z czego 40 tys. uda się sfinalizować umowami.

Spis treści

Według najnowszych danych po miesiącu funkcjonowania Bezpiecznego Kredytu złożono 24 262 wnioski kredytowe, z czego 1192 udało się sfinalizować poprzez podpisanie umowy. Obecnie rozwiązanie te jest dostępne w bankach takich jak:

  • Alior Bank S.A,
  • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
  • SGB-Sank S.A.,
  • Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A oraz VeloBank S.A.

Gotowość przystąpienia do programu deklarują cztery kolejne banki, natomiast jeden wkrótce zamierza podpisać umowę z BGK.

Przeczytaj także:Bezpieczny kredyt 2 procent tańszy niż wynajem

Duże zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało, że banki otrzymują średnio 1000 wniosków o kredyt dziennie oraz podpisują w tym czasie około 50 kolejnych umów. Przy utrzymaniu tej dynamiki do końca bieżącego roku wpłynie 51 tys. wniosków kredytowych, z czego ok. 40 tys. uda się sfinalizować.

Średnia wysokość udzielanych kredytów wynosi 343 430 złotych. Ponad 80 proc. podpisanych umów dotyczy zakupu mieszkań, a niespełna 20 proc. domów. Większość kredytobiorców (75 proc.) stanowią osoby od 26 do 35 roku życia. Co ciekawe, połowa ze wszystkich wnioskujących to single, a połowa małżeństwa.

- Największy wspierający mieszkalnictwo program w powojennej Polsce to prawdziwy hit, który doceniany jest nawet przez międzynarodową prasę. Większość zapytań o kredyt hipoteczny w lipcu dotyczyło właśnie bezpiecznego kredytu 2%. Młodzi ludzie, którzy do tej pory nie mieli własnego mieszkania, dostrzegli w naszym programie szansę i właśnie ją wykorzystują. Przypominam: na ten rok nie ma żadnych limitów i każdy, kto spełni formalne warunki otrzymania kredytu, będzie mógł z niego skorzystać - ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Prognoza dopłat państwowych do rat w przyszłym roku to 20,3 mln zł, natomiast w 2025 r. - ponad 18,6 mln zł. Przez cały okres ich trwania wsparcie państwa wyniesie prawie 160 mln złotych.

Bezpieczny Kredyt - kto może otrzymać?

Bezpieczny Kredyt 2 proc. może być wykorzystywany zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Program dotyczy osób do 45 roku życia, które nie miały oraz nie mają domu, mieszkania lub spółdzielczego prawa do domu czy lokalu. W przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo domowe wspólnie, limit ten musi spełniać jedna z nich.

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. w przypadku singli oraz 600 tys., jeśli wniosek składają małżeństwa lub jeśli w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko. Co istotne, kredyt może zostać przyznany bez wkładu własnego lub też z wkładem nieprzekraczającym 200 tys. złotych. Niewykluczone, że w przyszłości kryteria te zostaną zmienione w drodze rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów.

- Bezpieczny Kredyt oferowany jest z dopłatą, która stanowi różnicę między stałą stopą ustalona w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat - wyjaśnia MRiT.

Więcej Kont Mieszkaniowych

Konto Mieszkaniowe to drugi element Pierwszego Mieszkania skierowany do osób, które chcą odłożyć środki na zakup pierwszego lokum w najbliższych latach. Instrument ten skierowany jest do osób od 13 do 45 roku życia.

Konto Mieszkaniowe to program dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Gwarantuje ono otrzymanie premii od państwa przy regularnym oszczędzaniu. Konto można założyć od 13 do 45 roku życia – dzięki temu rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci, zakładając Konto Mieszkaniowe jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności. Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie) - wyjaśnia MRiT.

Do tej pory powstały już 834 Konta Mieszkaniowe, na których udało się zgromadzić ponad 1,5 mln złotych. Obecnie można je zakładać w Banku PEKAO S.A oraz Alior Banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczny Kredyt cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Prawie 25 tys. wniosków i 1192 umów po miesiącu od uruchomienia programu - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska