Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne konto mieszkaniowe. Oszczędności bez podatku i roczna premia! Na takich zasadach je założymy

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Konto mieszkaniowe chroni przed inflacją, wzrostem cen mieszkań, podatkiem Belki i daje zaoszczędzić na wkład własny.
Konto mieszkaniowe chroni przed inflacją, wzrostem cen mieszkań, podatkiem Belki i daje zaoszczędzić na wkład własny. Piotr Sawczuk
Odsetki od oszczędności bez podatku Belki i roczna premia mieszkaniowa - to główne zalety bezpłatnego konta mieszkaniowego. Oferują je na razie tylko dwa banki - Pekao i Alior Bank.

Największy bank w naszym kraju, PKO BP, podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (będzie trzeci). Dotyczy ona oferowania konta mieszkaniowego w rządowym programie Pierwsze Mieszkanie. To pierwszy taki system od czasów pamiętnych książeczek mieszkaniowych w PRL i już zyskał taką nazwę, czyli „książeczek mieszkaniowych” po nowemu. To element, obok „Bezpiecznego kredytu 2 procent”, programu Pierwsze Mieszkanie, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, m.in. na Kujawach i Pomorza.

Miesiąc wakacji od oszczędzania na koncie mieszkaniowym

Konto mieszkaniowe jest bezpłatne i oferuje oferuje profity, jak m.in. naliczanie odsetek od oszczędności bez podatku Belki, atrakcyjną premię mieszkaniową chroniąca oszczędności klienta przed utratą wartości, jak np. wysoką inflacją.

„Jest prowadzone na podstawie umowy, którą klient zawiera z bankiem. Jeden z warunków to wpłacanie na rachunek co najmniej 500 zł miesięcznie (6 000 zł rocznie) i nie więcej niż 2 000 zł miesięcznie (24 000 zł rocznie)” - informuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

W każdym roku może zdarzyć się jeden miesiąc wakacji od oszczędzania bez konsekwencji.

Minimum 11 wpłat w trakcie roku w kwocie co najmniej 500 zł - to gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej od państwa. Jeśli w jednym roku nie spełnisz tego warunku, nadal możesz dostać premię w kolejnym, o ile wtedy zrealizujesz wspomniane 11 wpłat.

Premia równa się rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny jednego metra kwadratowego budynku mieszkalnego. Naliczana jest corocznie i wypłacana jednorazowo. W każdym roku wybierany jest wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Okres oszczędzania na nim wynosi od trzech do 10 lat. Zgromadzone pieniądze, wraz z premią, można będzie wydać np. na zakup pierwszego mieszkania czy domu.

Oszczędności są dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki są zwolnione z podatku Belki.

Jak założono w programie Pierwsze Mieszkanie, konto może założyć osoba, która ukończyła 13 lat i ma nie więcej niż 45 lat. Nie miała w przeszłości mieszkania lub domu.

Od tej zasady obowiązują jednak wyjątki. Rachunek uda się otworzyć posiadając mieszkanie lub dom, jeśli mieszka się w nim z co najmniej dwojgiem dzieci (w przypadku dwójki dzieci powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 50 m kw., przy trójce dzieci - do 70 m kw., przy czwórce - do 90 m kw., a przy co najmniej piątce pociech nie ma ograniczenia metrażu).

Jak zdobyć 5328 zł premii?

A to po przykładowy scenariusz oszczędzania: pan Jan regularnie odkładał po 1000 zł miesięcznie. W ciągu roku odłożył 12000 zł. Inflacja w danym roku przykładowo wyniosła 9,6 proc. Naliczona premia mieszkaniowa wyniesie dla niego 624 zł. W kolejnym roku pan Jan dalej wpłacał po 1000 zł. Zaoszczędził kolejne 12 000 zł, a jego jego wpłacony kapitał to 24000 zł. Przyjmując, że inflacja pozostanie na tym samym poziomie, jego premia mieszkaniowa powiększy się o 1776 zł i wyniesie 2400 zł. W kolejnym roku, przy takich samych wpłatach i inflacji, kapitał wyniesie już 36000 a premia mieszkaniowa wzrośnie do 5328 zł. Jednocześnie, przez cały okres oszczędzania, gromadzone pieniądze będą podlegać oprocentowaniu na zasadach oferowanych przez bank jak przy zwykłym koncie oszczędnościowym. W przeciwieństwie jednak do zwykłego konta oszczędnościowego, uzyskany zysk będzie zwolniony z podatku Belki.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska