Spis treści
Lekcje online dla młodych Ukraińców. Jak to działa?
Sytuacja w Ukrainie zmusiła miliony osób do opuszczenia swojego domu, najbliższych, znajomych. Wiele z nich to dzieci w wieku szkolnym, które z dnia na dzień zostały pozbawione dostępu do edukacji. Te, które znalazły schronienie w Polsce, trafiły do polskich szkół, często bez znajomości języka. Z myślą o pomocy uczniom z Ukrainy, którzy znaleźli się w zupełnie nowym środowisku, jak i o tych, którzy pozostali w ojczyźnie, ale mają utrudniony dostęp do edukacji, rusza projekt Ivy Ukraine.
Ivy Ukraine to polski projekt zapewniający bezpłatne wsparcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Specjalną platformę udostępnia Ivy Consultants, od dekady oferująca pomoc edukacyjną dla ambitnej młodzieży.
- Studenci najlepszych uniwersytetów na świecie będą pomagać w zadaniach domowych, przygotowaniu do egzaminów i wyrównaniu podstawy programowej dzieciom, które uciekły przed wojną do Polski lub nadal pozostają w swoim kraju - mówi Krzysztof Daniewski, prezes Akademii Ivy Poland oraz Ivy Consultants.
Korepetycje za darmo. Po polsku, ukraińsku lub angielsku
Z platformy IvyUkraine.com skorzystać może każdy, kto potrzebuje pomocy w nauce. Korepetycje są darmowe i prowadzone zarówno z przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych.
- Zajęcia prowadzone są w dogodnym dla ucznia języku: ukraińskim, angielskim lub polskim. Indywidualnych korepetycji on-line udzielają wolontariusze. Są to uczniowie szkół średnich, studenci w kraju i za granicą oraz nauczyciele. Chcemy, aby dzieci z Ukrainy mogły zdobywać i poszerzać wiedzę niezależnie od sytuacji w ich kraju - podkreśla Krzysztof Daniewski.
Wolontariusze online. Doświadczenia z pandemii
Ivy Consultants nie po raz pierwszy organizuje edukacyjne przedsięwzięcia. 2 lata temu, w trakcie pandemii, uruchomiona została z powodzeniem „Klinika Matmy”. Projekt skupił ponad 1000 wolontariuszy oferujących bezpłatne korepetycje. Te zaś skierowane były do dzieci pracowników ochrony zdrowia – skrajnie obciążonej wówczas z powodu sytuacji covidowej.

Na bazie poprzednich – pandemicznych - doświadczeń, zbudowany został projekt Ivy Ukraine. Jak informują organizatorzy, prace nad projektem zostały rozpoczęte krótko po wybuchu wojny. Ivy Ukraine pozwala zarejestrować się zarówno uczniom potrzebującym pomocy, jak i wolontariuszom, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą z ukraińskimi kolegami.
- Teraz, gdy wszystko jest już gotowe, platforma może służyć tym, którzy najbardziej tego potrzebują – podkreśla prezes Ivy Consultants.
- Moim przyjaciołom i rówieśnikom z Ukrainy jednego dnia nie tylko odebrano bezpieczeństwo i wolność, ale również mocno utrudniono dostęp do edukacji. Mam nadzieję, że uda nam się pomóc jak największej liczbie potrzebujących – dodaje Anastasia Liaver, zaangażowana w projekt Ivy Ukraine jako tłumaczka.

