https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne przejazdy?

Ewa Brzozowska-Kowalka

     _Jestem ojcem niepełnosprawnego dziecka i odwożę je do szkoły specjalnej do Bydgoszczy. Gdy jadę z dzieckiem do szkoły mam prawo do 78 proc. ulgi przy przejazdach PKP I PKS. Na powrót muszę płacić za bilety 100 proc. Uważam, że jest to krzywdzące, ponieważ problem ten dotyczy przede wszystkim osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Proszę o podanie podstawy prawnej regulującej tę kwestię. - _STAŁY CZYTELNIK.
     Zgodnie z art.5 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. nr 54, poz. 254 ze zm.), do ulgi 78 proc. przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie drugiej w pociągach osobowych i pospiesznych oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, są uprawnione dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnienie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej i z powrotem.
     Jedno z rodziców lub inny opiekun towarzyszący dziecku w podróży korzysta z tej samej ulgi (78 proc.) na podstawie biletów jednorazowych.
     W drodze powrotnej, gdy rodzic lub opiekun wraca bez niepełnosprawnego dziecka, musi zapłacić za bilety 100 proc.
     Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll przedstawił ministrowi infrastruktury problemy wynikające z napływających do niego skarg związanych z nowelizacją ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Nowe przepisy obowiązują od 31 stycznia 2002 roku. Na ich podstawie dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich rodzice i opiekunowie towarzyszący im w podróży zostali pozbawieni bezpłatnych przejazdów m.in. do przedszkola, szkoły i z powrotem. Zdaniem rzecznika, znowelizowane przepisy mają dyskryminujący charakter i są zaprzeczeniem konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej.
     Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt nowelizacji omawianej ustawy. Zakłada się w nim przywrócenie prawa do bezpłatnych przejazdów pociągami osobowymi, pospiesznymi i ekspresowymi oraz autobusami dla niepełnosprawnych lub dotkniętych kalectwem dzieci i młodzieży oraz dla jednego z ich rodziców lub opiekunów. Obejmowałyby one wyłącznie drogę z domu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczej, wychowawczej, zakładu opieki zdrowotnej itp. - i z powrotem.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska