Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie. Zmiany w wysokości przyznawania "kuroniówki"

(SZCZ)
Fot. sxc
W powiecie mogileńskim w 2010 roku nadal obowiązuje okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez rok.

Zadecydowała o tym wysoka stopa bezrobocia według stanu na 30 września minionego roku. Wyniosła ona 19,9 proc. Wskaźnik ten przekroczył bowiem 1,5 przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Tylko w ośmiu powiatach i miastach na prawach powiatu województwa Kujawsko-Pomorskiego, w których stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie od 15,3 do 6,3 proc. "kuroniówka" przysługuje przez pół roku.

W tym roku zmieniły się zasady przyznawania zasiłku. Bezrobotny, który w styczniu rozpocznie pobierać zasiłek otrzyma przez pierwsze trzy miesiące 717 zł, a przez pozostałe okresy 563 zł. Natomiast wysokość podstawowej "kuroniówki" dla bezrobotnych, którzy nabyli prawo do jej pobierania w zeszłym roku nadal wynosi 575 zł. Jest ona zróżnicowana. Zależy od stażu pracy. Dla osoby bezrobotnej ze stażem pracy do 5 lat zasiłek wynosi 460 zł (80 proc. podstawy) i ze stażem pracy przynajmniej 20 lat - 690 zł (120 proc.).

Pod koniec grudnia w powiecie mogileńskim prawo do zasiłku przysługiwało 944 bezrobotnym na 3798 zarejestrowanych. W styczniu liczba uprawnionych do jego otrzymania zwiększyła się o 205. Zapowiedź większego wsparcia finansowego dla tych osób, które straciły pracę w grudniu, sprawiła, że odłożyli oni rejestrację na początek 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska