Bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed przejściem?...

  Bezwzględne pierwszeństwo pieszych przed przejściem? Rzecznik chce zmian w prawie!

  mm, AIP

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Adam Bodnar chce, aby piesi mieli bezwzględne pierwszeństwo nad kierowcami.

  Adam Bodnar chce, aby piesi mieli bezwzględne pierwszeństwo nad kierowcami. ©SłAwomir Kowalski / Polska Press

  Coraz więcej słyszymy o wypadkach na przejściach dla pieszych. Najczęstszym powodem jest nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowców. Czy można temu zaradzić? Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się zmian w prawie.
  Adam Bodnar chce, aby piesi mieli bezwzględne pierwszeństwo nad kierowcami.

  Adam Bodnar chce, aby piesi mieli bezwzględne pierwszeństwo nad kierowcami. ©SłAwomir Kowalski / Polska Press

  Pomysł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych ma Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Wystąpił on już do ministra infrastruktury z prośbą o zmianę przepisów.

  Zobacz także: Rząd chce zaostrzyć przepisy dot. badań technicznych pojazdów. Chodzi o filtr DPF

  Bodnar zaproponował, aby pieszy miał pierwszeństwo jeszcze zanim wejdzie na pasy. Obecnie piesi mają pierwszeństwo tylko w przypadku, gdy już znajdują się na przejściu. Pomysł mógłby być zatem swego rodzaju rewolucją na drogach, gdyż kierowcy musieliby przepuszczać wszystkich pieszych, którzy dopiero mają zamiar przekroczyć jezdnię.  Jak na ten pomysł reagują kierowcy? Zdania są podzielone. Niektórzy chwalą ten pomysł, inni są zdecydowanie przeciwni.

  - To teraz kierowca miałby zatrzymywać się przed każdym przejściem dla pieszych, gdy zobaczy kogoś na chodniku? Trochę to nieprzemyślane. Lepiej zadbajmy o odblaski i lepszą widoczność, bo nie tylko z winny kierowców dochodzi do wielu wypadków - twierdzi pan Adam, zawodowy kierowca z Torunia.

  Obecnie bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem obowiązuje w kilku krajach Europy Zachodniej, a także w krajach skandynawskich.

  Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.


  Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY