To, jakie wybory w danej gminie się odbędą, zależy od liczby mieszkańców. W tych do 20 tys. odbywają się wybory w okręgach jednomandatowych, zaś w większych - wybory proporcjonalne. Pod uwagę brana jest liczba mieszkańców na koniec roku poprzedzającego wybory, czyli aktualnie na koniec 2017.
Przeczytaj także: Badania kierowców. Będziemy je przechodzić co roku?
Ważna liczba mieszkańców
W wojewódzkich delegaturach Krajowego Biura Wyborczego weryfikowane są informacje z gmin o liczbie mieszkańców.
Wybory proporcjonalne odbędą się w miastach na prawach powiatów (Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Włocławek), ale także w Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Brodnicy (miasto), Mogilnie, Szu-binie, Tucholi, Żninie, Koronowie oraz - wszystko na to wskazuje - również w Białych Błotach, bowiem ta podbydgoska gmina liczy już więcej niż 20 tysięcy mieszkańców! Oznacza to zarazem, że będzie wybierać jednego radnego więcej.
Blisko tej liczby jest podtoruński Lubicz. W pozostałych gminach radni będą wybierani w okręgach jednomandatowych.
Tylko jedne wybory
Cztery lata temu wybory proporcjonalne były tylko w miastach na prawach powiatu, w pozostałych - w okręgach jednomandatowych.
Wejście w życie zmian w Kodeksie wyborczym oznacza też, że do końca kadencji nie mogą być zarządzane wybory przedterminowe ani uzupełniające. Przeprowadzone będą tylko te, które zostały wyznaczone wcześniej.
W naszym województwie na 11 lutego zaplanowane są wybory uzupełniające do rady gminy w Dobrzyniu nad Wisłą. Zarządzone na 25 marca wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim nie odbędą się. W wyznaczonym terminie nie zgłosił się żaden komitet wyborczy.
Mało czasu na uchwały
W ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie zmian w Kodeksie (zaczną obowiązywać 31 stycznia) rady gmin muszą podjąć uchwały o podziale na okręgi, a potem w ciągu miesiąca - na obwody wyborcze.
- Każda rada musi uchwały podjąć na nowo - stwierdził szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński.
Ponieważ ustawa nie wspomina, czy trzeba to zrobić tylko w tych gminach, w których podział nie jest aktualny, czy wszędzie, PKW uznała, że dotyczy to wszystkich gmin. Nawet, jeśli uchwały będą identyczne z dotychczasowymi, muszą być podjęte.
Pogoda na poniedziałek, 29 stycznia