Pomysł ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego pojawił się w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. To właśnie tam zapisana jest propozycja "stworzenia możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną". Chodzi oczywiście o oszczędności dla gmin.
Niebezpieczna furtka
W każdej szkole musi być biblioteka szkolna, w każdej gminie - biblioteka publiczna. Każda gromadzi inny księgozbiór, nastawiona jest na innego czytelnika. Publiczna czasami jest tylko dlatego, że musi. Z bibliotekarzem na niecały etat. I jedne, i drugie biblioteki są różne. Niekoniecznie zależy to od zamożności gminy.
Minister administracji nie narzuca rozwiązań, ale chce dać możliwości. - Możliwość oznacza otwarcie furtki do innych oszczędności - nie ma wątpliwości Danuta Brzezińska, prezes Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Pracuje w bibliotece II LO w Bydgoszczy. - Do tej pory łączenie nie było prawnie dozwolone, a i tak w kraju jest około 240 takich bibliotek. Połączenie zawsze zaszkodzi którejś z nich.
TNBSP w czwartek uruchomiło stronę www.stoplikwidacjibibliotek.pl i zbiera poparcie dla swego protestu.
Ministerialna propozycja oznacza, że biblioteki szkolne mogą zniknąć. Zastąpią je publiczne. Dla szkolnych bibliotekarzy to zła perspektywa. Mają Kartę Nauczyciela, wakacje, ferie, wyższe zarobki. W publicznej to wszystko się traci. W dodatku... - Stopnie zawodowe bibliotekarzy się nie przekładają - wyjaśnia Brzezińska. - Bibliotekarz, który jest nauczycielem dyplomowanym, w bibliotece publicznej będzie zaczynał od początku. - Biblioteki szkolne i publiczne powinny istnieć niezależnie - uważa Grażyna Szafraniak, dyrektor biblioteki publicznej w Barcinie. - Każda ma inne zadania. Jestem przeciwna temu pomysłowi.
Barcińska biblioteka (należy do ścisłej wojewódzkiej czołówki) prócz tego, że ma mnóstwo swoich akcji, współpracuje ze szkolnymi placówkami.
Zobacz: Jak wyglądają wnętrza nowej biblioteki bydgoskiej UKW? Sprawdź! [zdjęcia]
Tak źle, tak niedobrze
Lista argumentów na "nie" jest długa. - Próbowaliśmy kiedyś w Bydgoszczy robić coś takiego (łączyć biblioteki - dop. red.), ale to niemożliwe - wspomina Ewa Stelmachowska, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Szkoły są zamykane podczas lekcji, chronione.
Jeśli biblioteka będzie poza szkołą, uczniowie nie będą mogli wypożyczać książek podczas przerwy, tylko przed lub po lekcjach. Z kolei biblioteka publiczna w szkole oznacza, że wejść do budynku będzie mógł każdy, placówka musi być czynna także po południu, w wakacje. Który dyrektor nie będzie drżał o mienie? Wśród tych wszystkich argumentów nie mówi się o pieniądzach. A przecież jeśli ich mało, to dzielenie skromnej puli na dwie biblioteki powoduje, że są dwie kiepskie placówki, zamiast jednej dobrej.
- Kilka lat temu chcieliśmy łączyć biblioteki, ale bezwzględnie nam zabraniano - przypomina Marek Topoliński, wójt Świekatowa. - Teraz już jakoś wszystko poukładaliśmy i nie będziemy zmieniać.
Zobacz także: Tak będzie wyglądać nowa biblioteka w Świeciu [zdjęcia]
Jedyna i najlepsza
Ale w województwie działa jedna biblioteka publiczno-szkolna. Od 20 lat, w Dąbrowie Chełmińskiej. Mieści się w budynku, w którym uczą się klasy 1-3, oddzielonym od głównej szkoły. - Odbywają się u nas lekcje, jedne prowadzimy my, inne nauczyciele - wyjaśnia kierowniczka biblioteki Danuta Wędrowska. - Świadczymy usługi dla szkół, ale też działają dyskusyjne kluby książki dla dorosłych i młodzieży, prowadzimy akcje czytelnicze - wylicza.
A może odwrotnie
Po gwałtownej reakcji szkolnych bibliotekarzy, MEN zaproponowało, by biblioteka szkolna mogła wykonywać zadania publicznej, jeśli nie pogorszy to warunków realizacji jej zadań i bezpieczeństwa uczniów. Czyli odwrotnie niż chce MAC.
Nauczyciele-bibliotekarze nie są tym zachwyceni. - Nasze stanowisko odbierane jest jako walka o stołki, a nie o dobro uczniów. My uważamy, że biblioteka szkolna ma inną misję do spełnienia - wyjaśnia Danuta Brzezińska.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »