W Karolewie jesienią 1939 roku na terenie majątku ziemskiego nieopodal Więcborka niemiecka formacja Selbstschutz Westpreussen utworzyła prowizoryczny obóz koncentracyjny. Do obozu dla internowanych trafiali mieszkańcy powiatu sępoleńskiego, a także sąsiednich powiatów, aresztowani w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji. Większość osadzonych tam Polaków rozstrzelano w pobliskich lasach. Niespełna dwudziestu członków hitlerowskiej organizacji w ciągu 82 dni zabiło tam w brutalny sposób co najmniej 1781 osób. Co najmniej, bo rozstrzelanych ofiar mogło być więcej, nawet kilka tysięcy. Blisko 400 udało się zidentyfikować.
Mniejsza frekwencja
Dwa tygodnie temu na cmentarzu cywilnych ofiar II wojny światowej przy kaplicy w Karolewie odsłonięto imienne tablice inskrypcyjne pomordowanych. To 377 nazwisk zidentyfikowanych osób. W sobotę, 16 września, w hołdzie pomordowanym, odbył się XII Bieg Pamięci Karolewo-Więcbork. To wydarzenie także w duchu sportowym, krzewiące kulturę fizyczną, aktywność i zdrowy tryb życia. W tym roku zorganizowało je MGLKS Grom Więcbork i burmistrz Więcborka, a honorowym patronatem objął je wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Frekwencja była nieco mniejsza niż w ubiegłych latach. W poprzednim roku na starcie zameldowało się 130 zawodników, w tym było to 94, z czego 16 maszerujących. Były to osoby nie tylko z powiatu sępoleńskiego, ale też całego województwa kujawsko-pomorskiego, jak również pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
Zobacz też: W Więcborku rozbudowany zostanie klub dziecięcy. Burmistrz podpisał umowę z wojewodą z programu Maluch+
Wyniki XII Biegu Pamięci Karolewo - Więcbork
Przed startem zawodnicy i władze gminy złożyli kwiaty przy kaplicy w Karolewie i uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Znak do startu wystrzałem z pistoletu dała Anna Łańska, przewodnicząca rady miejskiej. Najpierw wystartowali zawodnicy maszerujący, a po kwadransie biegacze. Trasa biegu prowadziła przez Jastrzębiec, Śmiłowo, następnie w Więcborku przez ulice Powstańców Wielkopolskich, Zamkową, Potulickich, Promenadę, Strzelecką i Sportową.
- Pierwszy na metę, którą był miejski stadion, dobiegł 22-letni Jakub Tuleja z CWZS Zawisza Bydgoszcz z czasem 32 minuty i 4 sekundy.
- Dokładnie 4 minuty później przybiegł Łukasz Sosnowski z Endure Team z Więcborka.
- Trzecie miejsce zajął Grzegorz Woźniak z MOS Krajenka z czasem 36 minut i 49 sekund.
Burmistrz Waldemar Kuszewski pokonał trasę w niespełna 45 minut jako 30 zawodnik. Pierwsi zawodnicy maszerujący dotarli na stadion po nieco ponad godzinie.
Najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach (generalna, wiekowe, kobiety, mężczyźni, więcborczanie, więcborczanki) otrzymali medale, statuetki, puchary i nagrody finansowe. Każdy uczestnik biegu i marszu otrzymał pamiątkowy medal.
Zobacz zdjęcia z XII Biegu Pamięci Karolewo-Więcbork:
